“Młyn i krzyż”, czyli ożywiony Pieter Bruegl Starszy i jego dzieło

broughel_arts

Po prezentacji na Międzynarodowym Festiwalu w Sundance w USA oraz w Luwrze przyszedł czas na polską premierę, która miała miejsce 18 marca br. Mowa o najnowszym filmie Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż” , powstałym we współpracy z amerykańskim historykiem sztuki Michealem F.Gibsonem – autorem eseju o tym samym tytule.

Majewski przenosi nas w czasie do 1563 roku, do krainy zwanej Flandrią i na naszych oczach ożywia obraz Pietera Bruegla „Droga krzyżowa”. Z pośród kilku dziecięciu bądź większej liczby namalowanych postaci wybiera 12 osób i opisuje ich losy. A zatem widzimy samego artystę Bruegla, zbierającego szkice do obrazu, widzimy życie sąsiadów artysty, a także przypadkowych przechodzących, widzimy człowieka ciągnącego swój krzyż, ukrytego pomiędzy inne wydarzenia. Główną rolę – Bruegla zagrał Rutger Hauer , w rolę bankiera i kolekcjonera obrazów Bruegla wcielił się Micheal York , zaś rolę Marii zagrała Charlotte Rampling.

Praca nad filmem trwała 3 lata, wykorzystane zostały technologie tradycyjne i te najnowsze, jak: technologia CGI – obraz generowany komputerowo ( technologia wykorzystana w Labiryncie Fauna i Avatarze)oraz technika przestrzeni 3D.

Kilka wiadomości o:

Pieter Bruegl Starszy, malarz niderlandzki, malował głównie pejzaże, czerpał również tematy z codziennego życia chłopów, wesel, uczt, biesiad, kiermaszów, a także tematów biblijnych. Autor obrazów: „Pejzaż z upadkiem Ikara”, „Ślepcy”, „Wieża Babel”, „Pejzaż z przypowieścią o siewcy”, „Wesele chłopskie”, „Drogę krzyżową” zwaną również „Drogą na Kalwarię”.

Lech Majewski, poeta, malarz, pisarz i reżyser. Studiował w Katowicach na krakowskim oddziale ASP, ukończył łódzką Szkołę Filmową. Odkąd pamięta miał bliski kontakt z obrazami Pietera Bruegla czy Giorgiona , jego debiut filmowy „Rycerz” był ukłonem w stronę malarstwa renesansowego. Filmy prezentowane na licznych festiwalach w Wenecji, Berlinie, Cannes, Chicago, Rzymie, Moskwie, Montrealu. W swoim dorobku ma takie filmy jak: “Ewangelia według Harry’ego”, “Szklane usta”, „Wojaczek”, „Angelus”, “Więzień Rio”, reżyserował spektakle operowe m.in. „Ubu Króla” w Teatrze Wielkim w Łodzi, „Carmen” w Teatrze Wielkim w Warszawie i Wilnie, „Black Rider” i “Operę za trzy grosze” w Niemczech.

Michael Francis Gibson- pisarz, naukowiec, historyk i krytych sztuki. Współpracował z „International Herald Tribute”, „The New York Times”, „Art. In America”, “Art News”, prowadził audycje radiowe z dziedziny kultury I sztuki . Autor eseju „Młyn i krzyż” w albumie „Bruegel. Młyn i krzyż”.

fot.1 aktor Rutger Hauer, wcielający się w rolę Pietera Bruegla Starszego w filmie “Młyn i krzyż” w reżyserii Lecha Majewskiego
fot. 2 Pieter Bruegel, Droga krzyżowa, 1564, olej na płótnie, 124 x 170 cm
źródło: materiały prasowe, culture.pl

Aleksandra Skąpska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *