“Grający w karty” Paul’a Cezanne’a w Londynie

Londyńska Courtauld Gallery prezentuje wyjątkową wystawę poświęconą niezwykłym obrazom Paula Cézanne’a.

Punktem orientacyjnym wystawy zorganizowanej przez Courtauld Gallery w Londynie oraz Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku było skupienie uwagi na grupie obrazów artysty eksponowanych bardzo rzadko, obrazów odzwierciadlających wrażliwość artysty w jego czujnej obserwacji życia codzienego ludzi. Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję obejrzenia tych wyjątkowych obrazów. “Grający w karty” Cezanne’a zestawione obok jego serii plażowiczów, prezentują z najbardziej ambitnych i skomplikowanych prac graficznych w karierze artysty.

Pierwsze wzmianki o serii “Grający w karty” z 1891 roku pojawia się, gdy pisarz Paul Alexis odwiedził studio Cezanne’a w Aix-en-Provence i znalazł lokalne malarstwo artysty z majątku gospodarstwa chłopskiego. Wizerunek grających karty Cezanne’a stanie się jedną z historii i praw człowieka migranta należących do najbardziej ambitnych jego projektów na przestrzeni kilku lat. Wynikał on to w pięciu ściśle związanych na płótnie o różnej wielkości mężczyzn siedzących przy stole z rustykalnymi kartami.

Monumentalność obrazów Cezanne’a uosabia dążenie artysty do tworzenia, jak mówił “czegoś solidnego i trwałego, jak sztuka muzeów”. Odpowiednio jednym z pierwszych dzieł Cezanne’a wprowadzonego do kolekcji Muzeum był “Grających w karty” zaakceptowany przez Luwr w 1911 roku, pięć lat po śmierci artysty.

Wystawa “Grający w karty Cezanne’a” jest ostatnią z serii wystaw zorganizowanych przez Courtauld Gallery, w którym arcydzieła z własnej kolekcji są ponownie analizowane w kontekście ważnych dzieł wypożyzanych od międzynarodowych muzeów i galerii.

Wystawa potrwa do 16 stycznia 2011 roku, The Courtauld Gallery, Londyn.

Fot. Paul Cezanne (1839-1906), Grający w karty, 1890-92. Olej na płótnie, 65,4 x 81,9 cm. Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork.
Źródło: http://www.courtauld.ac.uk

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *