“Bolesław Biegas – malarstwo i rzeźba” w Płocku

alt

W Płocku rozpoczęła się wystawa Bolesława Biegasa, jednego najwybitniejszych polskich artystów z przełomu XIX i XX wieków. Jest to największa stała ekspozycja artysty, jaką zorganizowano w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy z cyklów tematycznych: Wampiry wojny, Sferyzm, Mistyka nieskończoności, a także prace rzeźbiarskie ze wszystkich okresów twórczości.

Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski, urodził się 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa. Polski rzeźbiarz i malarz, przedstawiciel nurtu symbolistycznego, którego twórczość plastyczna zyskała rozgłos i uznanie krytyków i publiczności w Paryżu dokąd wyjechał po przerwaniu studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i oddając się twórczości, został aż do śmierci w 1954 r. Artysta był członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, któremu zapisem testamentowym przekazał swoje dzieła.

Przekrojowy i międzynarodowy charakter wystawy jest wynikiem wieloletniej współpracy Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego i  Biblioteki Polskiej w Paryżu. Organizacja takiej ekspozycji, podczas której zgromadzonych będzie ponad 140 obrazów i blisko 80 rzeźb (gipsowych i z brązu) autorstwa Biegasa, pochodzących w głównej mierze ze zbiorów prywatnych, jest bezprecedensowym przedsięwzięciem na taką skalę i niepowtarzalną okazją do kompleksowego zapoznania się z twórczością artysty, który również dziś budzi wiele kontrowersji, zyskując coraz to więcej zwolenników.

Wystawa Bolesław Biegas – rzeźba i malarstwo, zainauguruje obchody 190-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku, najstarszej publicznej placówki muzealnej w kraju powstałej z inicjatywy społecznej.

Wystawie towarzyszy wydana niedawno  monografia Bolesława Biegasa.
Publikacja jest pierwszą monografią artysty, która przekrojowo i obszernie traktuje o jego twórczości. Część biograficzną ilustruje kilkusetstronicowy album z fotografiami prac Biegasa.

Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Fot.1. Bolesław Biegas, Siła myśli, 1920, rzeźba, brąz, MM w Płocku (fragment ekspozycji), materiały prasowe
Fot.2 Ekspozycja prac Bolesława Biegasa w MM w Płocku, materiały prasowe
Źródło: www.muzeumplock.art.pl

Tatiana Iajgunovici

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *