“Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach” – wystawa Rafała Olbińskiego

rafa olbiski banie o mioci sen

Od 3 października w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu będzie można oglądać wystawę grafik Rafała Olbińskiego. Zaprezentowane zostaną prace, które są ilustracjami do opowiadań Rafała Olbińskiego wydanych w albumie “Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”.

Artysta zyskał światową sławę jako projektant plakatów operowych oraz okładek magazynów takich jak Time, Newsweek, Stern, The New Yorker. Jego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach instytucji: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

Rafał Olbiński urodził się 21 lutego 1943 roku w Kielcach. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył w 1969 roku. W 1970 roku rozpoczął pracę jako dyrektor artystyczny magazynu „Jazz Forum”. Przez następną dekadę był głównym grafikiem magazynu. W komunistycznej Polsce jazz był synonimem wolności i magazyn „Jazz Forum” był swoistym oknem na świat. W 1981 roku artysta wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Planował jedynie kilkumiesięczny pobyt, jednak wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło mu powrót do kraju. W Stanach szybko dał się poznać jako wybitny malarz, ilustrator i projektant. Od 1985 roku był profesorem w School of Visual Arts w Nowym Jorku.

W 1996 roku na zlecenie amerykańskiej Agencji Informacyjnej artysta zaprojektował plakat z okazji 25-lecia Dnia Ziemi. Obrazy Olbińskiego znalazły się wówczas na pokazie w Grand Central Station wśród prac takich artystów jak Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warhol, jako główny punkt obchodów Dnia Ziemi w Nowym Jorku. W 2002 roku Olbiński stworzył projekty dla Opera Company Philadelphia do Don Giovanniego Mozarta, które zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez krytyków w New York Times.

Olbiński otrzymał za swoje osiągnięcia artystyczne ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale od Art Directors Club of New York, złote oraz srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. Prezydent RP przyznał Rafałowi Olbińskiemu najwyższą nagrodę w dziedzinie sztuki – złoty medal “Gloria Artis”.

Artysta określa swój styl jako “poetycki surrealizm”. Jego twórczość jest bliska sztuce słynnego belgijskiego surrealisty, Rene Magritte.

Rafał Olbiński – Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach
3 – 17 października 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Stary Rynek 95/96, Poznań
www.napiorkowska.pl

Patronat medialny:

                 

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *