“Artystki polskie”

images/stories/artykuly/fo_artystki_polskie_okladka__w210.jpg

Ukazała się monumentalna publikacja, która prezentuje najważniejsze polskie artystki i ich twórczość na tle przemian społeczno-kulturowych. Książka „Artystki polskie” to zbór esejów i biogramów przedstawiających sylwetki kobiet zajmujących się sztukami wizualnymi począwszy od pierwszej znanej z nazwiska twórczyni – Zofii Borawińskiej działającej w połowie XVII wieku, po najmłodsze artystki, urodzone na początku lat 80. XX wieku.

Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Zofia Kulik, Katarzyna Kozyra to tylko niektóre z prezentowanych w książce artystek. Autorkami esejów są znane historyczki i krytyczki sztuki, m.in. Maria Poprzęcka, Agata Jakubowska i Joanna M. Sosnowska. Książka nawiązuje do wystawy o tym samym tytule, zorganizowanej przez Agnieszkę Morawińską w 1991 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Publikacja przybliża aktualny stan wiedzy o polskich twórczyniach, wskazując jednocześnie, że mimo coraz większego zainteresowania sztuką uprawianą przez kobiety, wciąż wiele autorek pozostaje niesłusznie zapomnianych. Książka podkreśla problem relacji między płcią i twórczością artystyczną, który od końca XIX wieku zaczęto dostrzegać i akcentować.

Alicja Wilczak

“Artystki polskie”
red. Agata Jakubowska

Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2011

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *