“Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód”

andrzej-wroblewski-poczekalnia-2

Tytuł wystawy “Patrzeć naprzód” odzwierciedla postawę życiową artysty, który wytrwale dążył do realizacji wytyczonych sobie celów. Andrzej Wróblewski (1927-1957) – artysta malarz, teoretyk, historyk sztuki, który głęboko wierzył w sens i siłę swojej twórczości. Jego zaangażowana społecznie sztuka o niezwykle emocjonalnym przekazie inspirowała wiele pokoleń artystów.

Wystawa „Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód” łączy prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz krakowskich kolekcji publicznych i prywatnych. Obok najbardziej znanych płócien ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, takich jak: Poczekalnia II (Ukrzesłowienie I) z 1956 r., Kompozycja (Rodzina) z 1957 r., Dziecko z zabitą matką (Syn i zabita matka) z 1949 r. czy Rozstrzelanie poznańskie (Rozstrzelanie II (poznańskie)) z 1949 r., Na wystawie zobaczyć będzie można prace rzadziej eksponowane. Należą do nich: płótno Ślepa à la Velázquez (Niewidoma) (1956), gwasze na papierze z lat 1956–1957 – (Kobiety i krowa), (Drzewa i miasto), monotypia (Mucha), jak również nie eksponowane wcześniej w Polsce: drzeworyt (Żongler) (1946), szkice do serii Rozstrzelań, cykl Żałobna wieść (1953), stworzony po śmierci Stalina, i liczne litografie o tematyce socrealistycznej.

Alicja Wilczak

Muzeum Narodowe w Krakowie
21.09.2012 – 13.01.2013
Kuratorzy: Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała

Fot. źródło: www.muzeum.krakow.pl
1. Andrzej Wróblewski, „Poczekalnia II”, („Ukrzesłowienie I”), 1956, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
2. Andrzej Wróblewski, Bez tytułu („Kobiety i krowa”), niedatowany, gwasz, papier, Muzeum Narodowe w Krakowie

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *