Projekt Kordegarda “Zachęty” prezentuje “Miasto ambicji”

images/stories/artykuly/projekt kordegarda_kuyas_miasto_ambicji.jpg

Wystawa Ferita Kuyasa zatytułowana “Miasto ambicji” prezentuje cykl fotografii powstałych w latach 2004-2008. Wydane wcześniej w formie albumu, w Projekcie Kordegarda pokazywane są w formie odbitek, wielkoformatowych wydruków, a także projekcji na ścianie.

Autor przedstawia obraz tego miejsca nieprzypominający propagandowego folderu. Są w nim, co prawda błyszczące nowością wieżowce, ale stojące pośród bujnej przyrody czy na pozbawionym infrastruktury ugorze. Wielkie place i (za) szerokie ulice są dziwnie puste. Kilkakrotnie sfotografowany przez Kuyasa ogromny wiadukt przypomina raczej ruiny jakiejś starożytnej budowli upamiętniającej autorytarne państwo, niż nowoczesną autostradę w budowie.

Wystawa umożliwia widzom wgląd na  kilkadziesiąt widoków Chongqing – jednego z wielu rozwijających się w imponującym i zastraszającym tempie i skali chińskich miast, zajmującego obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski, o liczbie mieszkańców przekraczającej 32 miliony.

Zdjęcia utrwalają moment przemiany krajobrazu, architektury i struktur społecznych. Spojrzenie przez obiektyw Ferita Kuyasa sprawia, że podziwiamy rozmach i skalę przeobrażeń, jednocześnie, przeczuwając, że stoją za nimi duże koszty w ludziach i ekologiczne. Nie przypadkiem Chongqing leży w pobliżu tyleż słynnej, co kontrowersyjnej Zapory Trzech Przełomów.

Sam artysta charakteryzuje swoje przedsięwzięcie w następujących słowach: Ta seria pozwoli zwiedzić jedno z największych miast na świecie, Chongqing, którego niewiarygodna powierzchnia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Tak jak większość moich dzieł, i ten projekt ma źródło autobiograficzne: poznałem to miasto dzięki mieszkającemu tam krewnemu, który zaprosił mnie do siebie. Chongqing, miejsce nieznane ludziom z Zachodu, otrzymało prawa miejskie w 1997 roku. Dość późno w porównaniu z Szanghajem. Silny wzrost ekonomiczny przyspieszył rozwój miasta, tak jak działo się w przypadku Manhattanu w latach 20. Określenie Stieglitza ‘miasto ambicji’ odzwierciedla aktualną sytuację Chongqing. (…) Zainteresowałem się głównie przedmieściami – nie można tam zobaczyć miasta, można je raczej poczuć. Place budowy i zmiany krajobrazu pokazują stronę metaforyczną zmian, które zachodzą we współczesnych Chinach. (…) Dla mnie liczy się najbardziej zdolność wyrażania moich osobistych emocji poprzez obraz.

Ferit Kuyas urodził się w 1955 roku w Stambule. Studiował architekturę i prawo w Zurychu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku. O swoim najsłynniejszym projekcie, “Miasto ambicji – chińskie przyśpieszenie” (2004-2008)

Otwarcie wystawy nastąpi już 26 listopada 2010 roku i postrwa do 9 stycznia 2011roku, Narodowa Galeria “Zachęta”, Projekt Kordegarda, Warszawa.

Źródło: www.zacheta.art.pl, materiały prasowe

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *