Profesor Władysław Jackiewicz – tajemnice ciała

w. jackiewicz 13

Władysław Jackiewicz należy do klasyków sztuki polskiej. Urodził się w 1924 roku w Podbrodziu pod Wilnem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Twórczość Artura Nachta-Samborskiego miała duże znaczenie dla ukształtowania jego postawy twórczej. Po ukończeniu studiów był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Profesor Władysław Jackiewicz w latach 1969-1981 był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Władysław Jackiewicz jest laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznanej w 2007 roku. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w prestiżowych galeriach i muzeach. Jednym z najważniejszych wydarzeń o międzynarodowym znaczeniu była wystawa w ramach XLII Biennale w Wenecji.

Głównym tematem w twórczości profesora Władysława Jackiewicza jest motyw ciała.  Jak zauważa sam autor, nagość była odwiecznym tematem dla malarzy. Cielesność u Cranacha jest inna niż u Tycjana. Inaczej akty malował Modigliani, inaczej Schiele. Ale ta uporczywość z jaką artyści wszechczasów powracają do tematu nagości, ciała, aktu sugeruje wieloznaczność tego motywu. Tajemnica cielesności trwa. Także w twórczości Władysława Jackiewicza, który pierwszy obraz z cyklu „Ciało” namalował w 1973 roku.

W swoich obrazach Władysław Jackiewicz odchodzi od „uwikłań ciała”. Ta wytworna wersja nagości paradoksalnie przestaje być bytem materialnym. To cielesność, która tak naprawdę plasuje się na granicy spraw ciała i ducha.

Szczególny mariaż rozgrywa się też w sferze formy – między figuracją a abstrakcją. To cielesność postrzegana za pomocą zmysłów, pokazana subtelnym i wyszukanym językiem malarskim. Jest wieczna. Ponadczasowa. Niedopowiedziana. Jawi się jako temat uniwersalny, w stałym artystycznym repertuarze, od antyku po współczesność.

Katarzyna Napiórkowska

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
16-31 października 2013
ul. Świętokrzyska 32
www.napiorkowska.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *