Władysław Jackiewicz należy do klasyków sztuki polskiej. Urodził się w 1924 roku w Podbrodziu pod Wilnem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Twórczość Artura Nachta-Samborskiego miała duże znaczenie dla ukształtowania jego postawy twórczej. Po ukończeniu studiów był współtwórcą Grupy Gdańskiej. Profesor Władysław Jackiewicz w latach 1969-1981 był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Władysław Jackiewicz jest laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznanej w 2007 roku. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w prestiżowych galeriach i muzeach. Jednym z najważniejszych wydarzeń o międzynarodowym znaczeniu była wystawa w ramach XLII Biennale w Wenecji.
![](http://www.newartissimo.galeriakn.home.pl/newartissimo/wp-content/uploads/2013/10/w.%20jackiewicz%2014.jpg)
Głównym tematem w twórczości profesora Władysława Jackiewicza jest motyw ciała. Jak zauważa sam autor, nagość była odwiecznym tematem dla malarzy. Cielesność u Cranacha jest inna niż u Tycjana. Inaczej akty malował Modigliani, inaczej Schiele. Ale ta uporczywość z jaką artyści wszechczasów powracają do tematu nagości, ciała, aktu sugeruje wieloznaczność tego motywu. Tajemnica cielesności trwa. Także w twórczości Władysława Jackiewicza, który pierwszy obraz z cyklu „Ciało” namalował w 1973 roku.
W swoich obrazach Władysław Jackiewicz odchodzi od „uwikłań ciała”. Ta wytworna wersja nagości paradoksalnie przestaje być bytem materialnym. To cielesność, która tak naprawdę plasuje się na granicy spraw ciała i ducha.
Szczególny mariaż rozgrywa się też w sferze formy – między figuracją a abstrakcją. To cielesność postrzegana za pomocą zmysłów, pokazana subtelnym i wyszukanym językiem malarskim. Jest wieczna. Ponadczasowa. Niedopowiedziana. Jawi się jako temat uniwersalny, w stałym artystycznym repertuarze, od antyku po współczesność.
Katarzyna Napiórkowska
![](http://www.newartissimo.galeriakn.home.pl/newartissimo/wp-content/uploads/2013/10/w.%20jackiewicz%2025.jpg)
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
16-31 października 2013
ul. Świętokrzyska 32
www.napiorkowska.pl
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
![alt](http://www.newartissimo.galeriakn.home.pl/newartissimo/wp-content/uploads/2010/11/logo_galeria_sztuki_k.napiorkowskiej.jpg)