W warszawskich galeriach Katarzyny Napiórkowskiej od 8 października będzie można oglądać dwie nowe wystawy. Przy ul. Świętokrzyskiej 32 zaprezentowane zostanie malarstwo profesora Macieja Świeszewskiego, autora między innymi głośnego obrazu “Ostatnia Wieczerza”. W Galerii Katarzyny Napiórkowskiej przy Rynku Starego Miasta pokazane zostaną metaforyczne obrazy artysty ze Stanów Zjednoczonych, Iszchana Nazariana.
Prof. Maciej Świeszewski jest autorem obrazu “Ostatnia Wieczerza”, który został zaprezentowany w listopadzie 2005 roku w kościele św. Jana w Gdańsku. Wielkoformatowy, olejny obraz powstawał dziesięć lat i od chwili pierwszej prezentacji wzbudza medialne zainteresowanie, ze względu na swój kontekst – w roli apostołów uwiecznił na nim znane osoby m.in.: Jana Kozłowskiego, Pawła Huelle, Stefana Chwina. Bogaty dorobek twórczości prof. Świeszewskiego pozostaje mniej znany szerokiej publiczności. Wystawa w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprezentuje wybrane dzieła artysty z różnych cykli malarskich.
Profesor Maciej Świeszewski urodził się w 1950 roku w Sopocie. Dyplom obronił z wyróżnieniem w 1976 roku na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Podjął pracę na tejże uczelni jako asystent u prof. M. Kasprowicza a później u prof. Jerzego Zabłockiego.
W 1982 roku wyjechał na stypendium British Council do Londynu a w 1984 roku wyjechał do Paryża, gdzie pracował przy konserwacji obrazów wielkich malarzy francuskich XIX wieku w Luwrze. W 1987 roku spędził kilka miesięcy na Bliskim Wschodzie. W 1990 roku został członkiem Zarządu Fundacji im. Daniela Chodowieckiego w Berlinie (przy Akademie der Künste). W latach 1991-1994 był dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1995 roku do 2000 był kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku ASP w Gdańsku. W 1994 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 2001 roku profesora zwyczajnego. Od roku 1997 do 1998 był zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Projekt”. Od 1999 roku jest sekretarzem Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Od 2003 do 2004 roku był prezesem Towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęta. W 1992 roku wyjechał z grupą przyjaciół w podróż dookoła świata (Floryda, Hawaje, Japonia, Wyspy Fidżi, Australia, Indonezja, Singapur, Tajlandia, Nepal, Indie, Cejlon, wyspa Bangaram, Rzym, Londyn, Paryż). W kolejnych latach odbywał podróże do Meksyku, Turcji, USA, Republiki Południowej Afryki, Wenezueli i krajów europejskich.
Profesor Maciej Świeszewski
malarstwo
wernisaż: 7 października, godz. 19.00
wystawa 8 – 21 października 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl
Iszchan Nazarian (ur. 1946) pochodzi z Iranu. W 1947 roku rodzina Iszchana przeniosła się do Armenii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych będącej częścią Artystyczno-Teatralnego Instytutu w Erewaniu. W 1971 Iszchan przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1975 roku na Wydziale Malarstwa. Obecnie mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego prace pokazuje między innymi prestiżowa Lloyd Shin Gallery, prezentująca m.in. Karela Appela, Jacksona Pollocka, Francisa Bacona, Henriego Matisse`a i Paula Klee. Artysta prezentował swoje obrazy na wystawach w Warszawie, USA, Monaco. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Diploma di Benemerenza, Academia Leonardo da Vinci, Rome, Italy, 1980; Special Prize of Jury, XI Palme d’Or des Beaux Arts International Competition, Monte Carlo, Monaco, 1979; Certificate of Merit, Dictionary of International Biography, Cambridge, England, 1979; Certificate of Merit, Men of Achievement, International Biographical Centre, Cambridge, England, 1979. Prace Iszchana Nazariana znajdują się w zbiorach: Modern Art Museum Yerevan Armenia, Muzeum Narodowego w Warszawie, Polish Museum Rapperswill w Szwajcarii, San Lazzaro Museum w Wenecji oraz w Muzeum Watykańskim.
Katarzyna Napiórkowska o malarstwie Iszchana Nazariana:
“Pochwała malarstwa. Malarstwo Iszchana Nazariana poznałam kilkanaście lat temu. Zafascynowała mnie ta bardzo osobliwa twórczość. W jasnych, pełnych światła i południowej witalności obrazach odczytywałam podziw dla wielkiej tradycji malarskiej. Oczarował mnie pojemny warsztat malarski zawierający w sobie często skrajne doświadczenia artystyczne największych mistrzów XX wieku. Odkrywałam echa malarskiego języka Cezanne`a, Matisse`a, Chagalla. Twórczość Iszchana Nazariana przywodzi na myśl prostą, acz subtelną, ujmującą formę poezji Wisławy Szymborskiej. W swobodnym, spontanicznym malarstwie Iszchana Nazariana jest wolność, odwieczny atrybut wybitnych malarzy. Artysta pozostaje niezależny od awangardowej mody, nie poddaje się ograniczeniom warsztatu, koloru, tematu. Nazarian maluje z pasji tworzenia. I tym także wpisuje się w panteon najwybitniejszych malarzy. Bardzo dosłownie – bowiem jego twórczość prezentowana jest w amerykańskich galeriach obok wybitnych twórców XX i XXI wieku. Moje spotkania z obrazami Iszchana Nazariana są także fascynującym odkryciem Człowieka, artysty uformowanego przez ludzi i miejsca, które odkrywa i które stanowią tło jego twórczości. Kalejdoskop miejsc, które jak w soczewce znajdują swoje odbicie w malarskich realizacjach to tajemnicza Armenia, potężna Moskwa, przekształcająca się Polska i w końcu USA – Chicago, a od kilkunastu lat promienna słoneczna Floryda. Życzę Państwu pięknych wzruszeń w spotkaniu z malarstwem, które odkrywa tajniki duszy artysty.”
Iszchan Nazarian
Malarstwo
Wernisaż: 8 października 2015 o godzinie 19.00
Wystawa: 7-21 października 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, Rynek Starego Miasta 19/21/21a
www.napiorkowska.pl
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl