Malarstwo prof. Jacka Sempolińskiego (1927-2012), wybitnego malarza, teoretyka i pedagoga, odnosi się głównie do tematów egzystencjalnych, religii, kultury i filozofii. Artysta na własny sposób kontynuował tradycję kolorystyczną w swoich ekspresyjnych, abstrakcyjnych kompozycjach. Jego twórczość osadzona jest jednak w powojennym nurcie malarstwa materii i związana z postawą pokolenia Arsenału 55.
Jacek Sempoliński urodził się 27 marca 1927 r. w Warszawie. W latach 1943-44 uczył się malarstwa w konspiracyjnej szkole. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni m.in. Eugeniusza Eibischa w latach 1946-1951. Od 1956 r. pracował jako pedagog na macierzystej uczelni, przechodząc wszystkie szczeble kariery, od asystenta do profesora. W okresie stanu wojennego artysta był związany z ruchem kultury niezależnej, znajdującej oparcie w Kościele. Uczestniczył w wielu wystawach tego nurtu, w tym w aranżacjach m.in. Janusza Boguckiego, Niny Smolarz i Marka Rostworowskiego. Został Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznanej w 2004 r. W 2012 roku malarz został odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej prezentowane są obecnie obrazy „Brazylia – autoportret” (2002 rok) i „Śmierć” (1996 rok). Prace pochodzą z późnego okresu twórczości i utrzymane są w podobnej kolorystyce szarości, czerwieni i żółtego, mniej typowej dla jego malarstwa, które kojarzone jest głównie z odcieniami szarości, fioletów i błękitów. Występuje w nich zaś, charakterystyczna dla jego prac ekspresja, gęstej zamaszyście nakładanie farby oraz nieoczywista sugestia jakiegoś kształtu i wydobycie formy prostokątnej płaszczyzny.
W pracach z tego okresu artysta łączył temat duchowości z fizycznością. Pojawiał się w nich także wątek autorefleksji. Malarz często zaznaczał swoją obecność oraz fizyczność odciskiem dłoni, czy obrysem głowy. Jego obrazy są wyrazem zarówno kontemplacyjnej refleksji, jak i dowodem cielesnego zmagania się z materią.
Fot. Jacek Sempoliński, Brazylia – autoportret, 89×70 cm, 2002 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Jacek Sempoliński, Śmierć, 98×78 cm, 1996 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Alicja Wilczak
Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl