PRIMUS INTER PARES- JAN III SOBIESKI W WILANOWIE

jansobieski

W Muzeum Pałac w Wilanowie można oglądać wystawę „Primus inter pares”. Wystawa kompleksowo przedstawia postać jednego z naszych najwybitniejszych władców, Jana III Sobieskiego.

Organizatorzy wystawy postawili sobie za zadanie jak najlepiej opowiedzieć o osobie króla. Pochylają się nad jego ludzką stroną, często gniewną, później częściej zrezygnowaną. W opisywaniu życia dużo uwagi poświęcone jest jego relacjom z bliskimi, a w szczególności z żoną, Marią Kazimierą. Jan III Sobieski to także wielki wódz i strateg, którego postać obrosła wielką legendą. Wystawa znalazła się w Pałacu w Wilanowie, ulubionym miejscu wypoczynku króla, gdzie prowadził życie „pierwszego pośród równych” jak wskazuje nazwa ekspozycji.

Tematyka wystawy została podzielona na pięć części. Pierwsza część- Dom rodzinny- koncentruje się na dzieciństwie i młodości Jana, atmosferze w której wzrastał i wpływom, którym ulegał. Kolejna to Wojna i pokój- czyli opowieść o najważniejszych punktach militarnej i politycznej kariery Sobieskiego. Część Sobieski i Muzy- mówi o dwóch obliczach króla- prostego szlachcica jak i hojnego mecenasa sztuki i nauki. Dział Miłość i bliscy- porusza tematykę uczucia łączącego Sobieskiego i Marię Kazimierę oraz jej rozwój- od młodej dziewczyny do potężnej królowej, matki czworga dzieci. Wystawa zamyka się działem- Legenda Jana III- który przedstawia „żywot symboliczny” króla w późniejszych epokach, jego obecność w dziełach literackich, malarskich a nawet popkulturowych.

Jan III Sobieski. Portret króla from Wilanow Palace Museum on Vimeo.

Godziny otwarcia wystawy:

Poniedziałek, sobota: 9.30- 18.00
Środa: 9.30-20.00
Wtorek, czwartek, piątek: 9.30-16.00
Niedziela (dzień bezpłatnego wstępu): 10.30-18.00

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.wilanow-palac.pl
Zdjęcie: Portret króla Jana III Sobieskiego, malarz nieokreślony, 4 ćw. XVII w. źródło:www.wilanow-palac.pl

Autor: Paulina Aleksiejczuk
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *