Portret damy z pieskiem i małpką

Largilliere Portret damy z pieskiem i malpka

Od 17 lipca do 15 października w warszawskiej Królikarni będziemy mogli podziwiać wystawę “Damy z Pieskiem i Małpką”.

Tytuł wystawy nawiązuje do obrazu Nicolasa de Largillierre’a “Portret damy z pieskiem i małpką”. W Królikarni prezentowane będą obrazy i rysunki mistrzów XVIII-wiecznej sztuki dworskiej, jedwabne suknie, rzeźbione sanie w kształcie muszli… Eksponaty muzealne za zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie zestawiono z pracami współczesnych artystów – Alfreda Aberdama, Maurycego Gomulickiego, Dominika Jałowińskiego, Piotra Kurski, Jana Mioduszewskiego i Igora Omuleckiego. Okazuje się, że styl Jeana Fragonarda, Francois Bouchera i Antoine’a Watteau jest ciągle żywy i reinterpretowany.

Dama

Wystawa doskonale wpisuję się w historię Królikarni – sielankowego palladiańskiego pałacu wybudowanego w drugiej połowie XVIII wieku. Królikarnię zbudował (wg projektu Dominika Merliniego) hazardzista i hulaka Karol Thomatis hrabia de Valery. Legenda głosi, że w trupie teatralnej prowadzonej przez Thomatisa, występowała matka słynnego uwodziciela i awanturnika – Giacoma Casanovy.

Damy z pieskiem i malpka

Rokoko powraca. Nieraz w głównym nurcie sztuki, częściej – poza granicami “dobrego smaku”: w kiczu, pornografii, w wystroju cygańskich pałaców czy scenografiach teledysków. Do sztuki wkracza manieryzm, gdy do głosu dochodzi zmęczenie ideologią, napięciami społecznymi, patriotycznymi czy religijnymi. Artyści tęsknią za frywolnością i odwracają się od tzw. sztuki krytycznej. Czy obecnie jesteśmy świadkami takiego zjawiska?

Wystawa “Damy z pieskiem i małpką” – warszawska Królikarnia – od 17 lipca do 15 października (http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/)

Wystawie towarzyszyć będą liczne koncerty. Pełny program muzyczny na stronie kuratora: http://patakaind.blogspot.com/2011/07/damy-z-pieskiem-i-mapka.html

Plakat Damy z pieskiem i malpka

Katarzyna Duda

Źródła – warto zajrzeć!

http://www.krolikarnia.mnw.art.pl
http://news.o.pl/2011/07/14/damy-z-pieskiem-i-malpka-krolikarnia-mn-warszawa/

Fot. 1: Nicolas de Largillierre: Portret damy z pieskiem i małpką, 1700-1720 (http://news.o.pl/2011/07/14/damy-z-pieskiem-i-malpka-krolikarnia-mn-warszawa/)
Fot. 2: http://www.weranda.pl/images/articles/big/13721_1309955698.jpg
Fot. 3: http://www.weranda.pl/images/articles/big/13721_1309955695.jpg
Fot. 4: http://4.bp.blogspot.com/-5IymQ8ZbHHI/ThYQG9lYtaI/AAAAAAAAALk/R79UVVaTrfI/s1600/__portet.JPG

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *