Polska z lotu ptaka, czyli fotografie Pawła Młodkowskiego

pawe modkowski cykl estetyka destrukcji 1


Paweł Młodkowski jest fotografem i pilotem paralotniowym. Artysta fotografuje Polskę z lotu ptaka i tworzy zaskakujące, abstrakcyjne obrazy.

Połączenie dwóch pasji: fotografowania i paralotniarstwa zrodziło szczególny sposób przedstawiania. Jego zdjęcia wyróżniają się wyjątkową harmonią i doskonałością kadrowania. Wydają się być dokładnie przemyślane kompozycyjnie jak wypracowane obrazy, a przecież fotografia rządzi się często prawem przypadkowości – zwłaszcza, gdy zwrócimy uwagę na ekstremalne warunki w jakich te zdjęcia powstają.

Paweł Młodkowski stworzył cztery cykle fotograficzne. “Pola z duszą” to hołd dla rodzimego krajobrazu, który w większości stanowią pola uprawne i łąki. Autor fotografując z perspektywy lotu na paralotni potrafi z monotonnego pejzażu wydobyć wyjątkowe barwy, kształty i kompozycje. “Estetyka destrukcji” to projekt poświęcony krajobrazom zniszczonym w wyniku działalności człowieka lub przez siły przyrody. Autor pokazał między innymi tereny kopalni odkrywkowych, zbiorniki odpadów oraz udokumentował destrukcyjne siły natury w charakterystyczny dla siebie sposób – z wysokości kilkudziesięciu do kilkuset metrów, prostopadle do danego wycinka rzeczywistości, tworząc niezwykle atrakcyjne wizualnie obrazy. Cykl “Subtelności” poświęcony jest także widokom pól i łąk, ale głównym elementem zainteresowania fotografa są detale, które organizują rytm nieurozmaiconego krajobrazu. “Dachy” to zbiór zdjęć, które ukazują różnie zestawione ze sobą fragmenty dachów, które łączą się w geometryczne, kolorowe mozaiki.

Paweł Młodkowski ur. 1975 r. zdobył nagrody w trzech kolejnych edycjach Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic (wyróżnienia: 2006, 2007) oraz Grand Prix w 2008 r. za fotoreportaż “Słoń, niewolnik własnej potęgi” opowiadający o dziko żyjących słoniach w Nepalu.
– Zajął II miejsce w konkursie fotograficznym Pilsner Urquell International Photo Awards 2008 za zdjęcia z cyklu “Pola z duszą”
– Wyróżniony tytułem Ikona Nikona w 2008 roku
– Finalista konkursu Sony World Photography Awards 2009.
– Zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali w International Photography Awards (2008, 2010).
– Zdobywca pięciu wyróżnień w International Photography Awards w 2015 roku.

Paweł Młodkowski | Poland. Bird’s eye view.
Gallery Katarzyna Napiórkowska – Mont des Arts
Mont des Arts 8, Bruksela
galeriemontdesarts.com
www.napiorkowska.pl

Fot. Paweł Młodkowski cykl “Estetyka destrukcji” 2010

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *