Pokłon Trzech Króli z Krakowa

mikoaj haberschrack


Mikołaj Haberschrack, Poliptyk augustiański, ok. 1468,
Muzeum Narodowe w Krakowie. Pałac Erazma Ciołka

Pokłon Trzech Króli, to temat dość nęcący dla malarzy. W tym obrazie, Mikołaj Haberschrack i jego dziesiętni pomocnicy wykorzystali ten potencjał. Bo motyw ten stanowi pewną paradoksalną fuzję.

Z jednej strony- scenografia ma odnosić się do skromnej groty, czy jak chce tradycja szopki. Sianko, żłóbek, zwierzęta wokół. To tu następuje zaskakująca Epifania. W dzieciątku dostrzeżony jest Zbawca.

Ale jeśli w tym otoczeniu nagle pojawia się jakiś królewski orszak? Czemu nie umieścić zatem odrobinę “luksusu”? Ten luksus- marmurowe kolumny – jest odrobinę skruszały, bo to Objawienie wyrosło na gruzach antyku. Ale już stroje magów są nienadszarpnięte. Tafty, jedwabie i aksamity. Złoto, zielenie i purpury.

Pokłon Trzech Króli to część poliptyku namalowanego przez krakowskiego malarza, Mikołaja Haberschracka do augustiańskiego kościoła p.w. Św Katarzyny w 1468 roku.

Jest piękny, prawda?

Możecie go zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie, w pałacu Erazma Ciołka.

Justyna Napiórkowska
Autorka Blogu Roku w dziedzinie Kultury
www.osztuce.blogspot.com

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *