Piotr Butkiewicz – malarstwo

p. butkiewicz szczcie

Piotr Butkiewicz urodził się 07.07.1966 r. w Łodzi. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 1991 r. w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego otrzymał dyplom magistra sztuki. Z powodzeniem uprawia rzeźbę i malarstwo. Jego debiut artystyczny – wystawa indywidualna ‘Istnienie koguta w butach’ we wrocławskiej galerii “W Pasażu”, przypada na 1991 r. Swoje prace prezentował na krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Jego obrazy odznaczają się zmysłowością, poetyckim klimatem i przygaszoną kolorystyką. Artysta często przedstawia formy abstrakcyjne, fragmenty powabnego, ludzkiego ciała („Rozmowa. Postać”). Na jego płótnach pojawiają się też takie elementy codzienności, jak indyki na plaży, czy ogród z cyprysami, które artysta łączy z abstrakcyjnymi kształtami i szerokimi strefami barwnymi. Od początku niemal zaobserwować można charakterystyczne cechy formalne jego malarstwa: szerokie plamy o dość nieregularnych kształtach, niejednokrotnie stanowiące ślad po uderzeniu pędzlem. Styl jego malarstwa jest ekspresyjny i spontaniczny.

Artysta własnym, niepowtarzalnym kodem znaków wizualnych przekazuje osobistą wizję natury. Jest malarzem przyrody, której bogactwo kształtów i kolorów przekłada na abstrakcyjne znaki. Plamy barwne i smugi kojarzą się z emocjami, których intensywność potęguje dominująca na płótnie barwa. Artysta pracuje przede wszystkim w kolorze, czyniąc z niego niejako manifest programowy swojej twórczości. Obrazy Piotra Butkiewicza stanowią melancholijną i tajemniczą afirmację urody świata. Malarz przypomina nieco kompozytora: w barwnych półtonach, tonach, malarskich nutach przelewa na płótna energię, która oddziałuje nie tylko na wzrok, ale także na wyobraźnię odbiorcy.

Piotr Butkiewicz swoje prace wystawiał na licznych krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, takich jak: „Szedłem i zaniechałem” – Galeria Entropia, Wrocław (1994); „Malarstwo” – Galeria Bell’ Arte, Berlin; „Malarstwo” – Galeria Oma Huone, Helsinki (1999); „Obrazy z Wrocławia i Dolnego Śląska” – Kleinniedesheim, Niemcy (2000); „Malarstwo” – Kreissparkasse, Ludwigshafen; „Impresje” – Galeria ARS NOVA, Łódź (2001); „Rzeźba” – Kleinniedesheim, Niemcy (2002); “Wokół stołu” – Galeria DESIGN, BWA Wrocław (2004); „Malarstwo” – Kreismuseum, Dippoldiswalde, Niemcy (2005); „Miejsca nie Miejsca” – Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko – 1994. Prezentacja Dolnego Śląska w ramach EXPO 2000, Hannover, Polski Design, Regentenkamer Haga – 2004; ART-EX 2005 realizacja rzeźby w kamieniu pt: “Fala” dla miasta Kraliky, Czechy, Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby, Brienz, Szwajcaria – 2006 i 2008. Brał także udział w projekcie i filmie Artura Żmijewskiego pt:„Pamiątka z Celulozy”.

Justyna Kiraga

Prace Piotra Butkiewicza prezentowane są w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Fot. 1 Piotr Butkiewicz, Szczęście, 130×100 cm, olej na płótnie, 2013 r.
Fot. 2 Piotr Butkiewicz, Rozmowa. Postać, 100×120 cm, olej na płótnie, 2013 r.
fot. 3 Piotr Butkiewicz, Ogród, 90×100 cm, olej na płótnie, 2013 r.

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *