Paul Gauguin w Londynie

źródło: national gallery of art

Brytyjski dziennik „The Times” określił to wydarzenie kulturalne jako najważniejsze wydarzenie, nie tylko sezonu, ale i całego roku. Jeszcze przez miesiąc, mianowicie do końca grudnia 2010r Tate Modern Gallery zaprasza na wystawę „Maker of Myth” Paul’a Gauguin’a. Później, od lutego do czerwca będzie można ją obejrzeć w innym znanym muzeum londyńskim National Gallery of the Art.


Gauguin rozpoczął swoją karierę jako impresjonista, ale odważnie zrywał z rutyną malarską początkując symbolizm w sztuce. Jego twórczość czerpała i łączyła różne źródła wizualne i literackie, w tym nie-zachodnie formy sztuki, rzeźby klasyczne, popularne obrazy i karykatury oraz teksty filozoficzne i antropologiczne, a także mity starożytne i Biblię.

źródło: national gallery of artWystawa „Maker of Myth” daje nam świeże spojrzenie na twórczość Paula Gauguina (1848-1903), koncentrując się na roli mitu w życiu człowieka biorąc życie i sztukę artysty za narratora. Jak czytamy na stronie wystawy: “oprócz budowy narracji wizualnej, wystawa spogląda na działalność Gauguina jako pisarza i dziennikarza, oraz na sposób, w jaki rozwinął swoją reputację”.

Zorganizowana została według sekcji tematycznych, które podkreślają podobieństwa między różnymi etapami w jego karierze. Połączenie prac wykonanych w Paryżu, Martynice, Bretanii, i Tahiti, łączy motywy i pomysły ponownie oddane w obrazach i obiektach mimo, że dzielą je lata i wiele tysięcy kilometrów.

 

źródła: materiały prasowe, www.nationalgallery.org.uk

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *