Paryż – stolica sztuki (1900-1930)

images/stories/derain.jpg

Otwarta w maju wystawa obrazów pochodzących z kolekcji francuskich dzieł sztuki z lat 1900-1930 w National Gallery of Denmark zapowiada się niezwykle ciekawie. Wystawa zachwyci wielbicieli sztuki Braque’a, Derain’a i Matisse’a. Ekspozycja została skomponowana wokół jednego tematu – Paryża – mekki artystów z początku wieku.

Paryż tamtych lat był punktem centralnym całego świata artystycznego, niewyczerpaną studnią inspiracji dla malarzy, pisarzy i kolekcjonerów. To do Paryża artyści wybierali się w poszukiwaniu najnowszych trendów, by obserwować najnowsze zjawiska w sztuce. Paryż był wyrocznią.
To tutaj spotykali się najwybitniejsi malarze, podejmowali ze sobą polemikę malarską, wspierali się, odziaływali twórczo na siebie wzajemnie.

 images/stories/modigliani.jpg

I tak na wystawie zobaczymy m.in. intrygujący obraz “Alice” Modiglianiego, który przeniósł się do Paryża w 1906 roku, w 1908/09 roku osiedlił się wdzielnicy Montparnasse, stając się częścią bujnej, międzynarodowej scenyartystycznej. Jego ekscentryczny styl życia i przedwczesna śmierć wpisały się idealnie w charakter bohemy paryskiej sceny artystycznej.

Obok Modiglianiego zobaczymy również prace Andre Derain’a, z okresu fowistycznego – do roku 1907. Z tego okresu jego twórczości pochodzi prezentowany na wystawie “Portret kobiety w koszuli”. W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć prac “przywódcy fowistów”- Henri Matisse’a, i jego czystych, malarskich zestawień kolorystycznych. Wystawę w National Gallery of Denmark warto polecić.

Katarzyna Kucharska

 

images/stories/matisse.jpg

fot.1.André Derain (1880-1954), Woman in a chemise, 1906.
fot.2.Amadeo Modigliani (1884-1920), Alice, c. 1918.
fot.3.Henri Matisse (1869-1954), Landscape near Collioure. Study for “The Joy of Life”, 1906.
źródło:http://www.smk.dk

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *