Oswajanie obrazów Anny Mikke

a. mikke ptaki 100x126 cm www. napiorkowska.pl 18

Anna Mikke została nazwana przez Ewę Latkowską “malarką portretów ludzkiej duszy”. Nie ulega wątpliwości, że człowiek jest zawsze powracającym i jednym z najważniejszych tematów w twórczości artystki. Jej prace nie hołdują jednak pięknu cielesności, nie szukają idealnych proporcji ani elegancji w upozowaniu postaci. Artystka wykorzystuje ludzkie sylwetki, czasami zwielokrotnione metodą szablonu, innym razem potraktowane fragmentarycznie i niedokończone, aby ukazać wewnętrzne stany emocjonalne jej samej, jak i bohaterów jej prac.

Obrazy Anny Mikke są wypełnione figurami, których póz i gestów nie da się jednoznacznie zinterpretować. Ciemne, zdecydowane kontury kontrastują ze skłębionymi, niewyraźnymi kreskami, będącymi oznaką niepewności. Dramat bohaterów często podkreśla nieuporządkowanie i ekspresja otoczenia, lub wręcz przeciwnie – łagodność i czystość intymnych przestrzeni, wydobywa emocje na pierwszy plan.

Artystka w niesamowity sposób przenosi na płótno motywy zaczerpnięte z codziennego życia, ze scen miejskich, fotografii, wykorzystując różne techniki, materiały oraz style. Tylko na pierwszy rzut oka jej kompozycje wydają się nieuporządkowane, niemożliwe do zrozumienia i zupełnie abstrakcyjne. Wymagają one oswojenia. Tym samym, obcowanie z nimi upodabnia się do próby zrozumienia ludzkiej natury i złożoności emocji, które nami rządzą.

Artystka urodzona w 1950 roku w Łodzi, obecnie mieszka w Cachan we Francji i w Warszawie. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecne ASP), gdzie też w 1975 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Romana Modzelewskiego. Po ukończeniu studiów zajmowała się grafiką projektową, między innymi projektując plakaty filmowe, zajmując się ilustracją oraz rysunkiem prasowym, w Warszawie i Paryżu. Od roku 1990 postanowiła poświęcić się głównie malarstwu, konsekwentnie dając wyraz swojemu unikatowemu stylowi, w którym łączy techniki graficzne, malarskie oraz collage.

Anna Milak

Fot. 1 Anna Mikke, Ptaki, 100×125 cm, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2 Anna Mikke, Akt, 100×100 cm, technika mieszana, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 3 Anna Mikke, Bluszcz, 146×97 cm, olej na płótnie, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *