Olga Boznańska w Krakowie

olga boznaska_autoportret

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie inauguruje obchody 150-lecia urodzin Olgi Boznańskiej i 75-lecie rocznicy jej śmierci. Celem wystawy jest zaprezentowanie obrazów Olgi Boznańskiej w kontekście malarstwa światowego.

Na ekspozycji zgromadzono najbardziej znane dzieła jak np. “Dziewczynka z chryzantemami” (1894 r.) i Portret Pawła Nauena (1893 r.) oraz obrazy, które były bardzo rzadko lub nigdy nie były pokazywane w Polsce. Są to prace z kolekcji Muzeum d’Orsay w Paryżu, Muzeum Emile’a Verhaerena w Belgii, Lwowskiej Galerii Obrazów, Galerii Ca’ Pesaro w Wenecji, Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie, Telfair Museum w Savannah, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, czy Muzeum Polskiego w Chicago.

Na ekspozycji pokazano około 20 obrazów innych twórców, którymi inspirowała się artystka oraz dzieła autorów, które stanowią nowe odniesienia. Wśród nich zobaczyć można “Portret infantki Małgorzaty” Velazqueza, “Portret Berthe Morisot” Édouarda Maneta, “Autoportret” Berthe Morisot, “Salon z trzema lampami” Édouarda Vuillarda oraz dzieło Jamesa McNeilla Whistlera “Neapolitanka”.

Olga Boznańska (1865-1940) była jedną z najciekawszych artystek. Większość życia spędziła za granicą, w Monachium i w Paryżu. Wywodziła się z krakowskiej rodziny inteligenckiej. Rozpoczętą w Krakowie naukę malarstwa, kontynuowała w Monachium. W 1898 roku osiadła w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki. Swoje portrety zamawiali u niej artyści, poeci, arystokraci a także francuscy politycy. Opracowała bardzo indywidualny styl i pozostała mu wierna mimo zmieniających się awangardowych mód. Charakterystyczna melancholijna, rozmyta aura jej przedstawień wciąż zastanawia, hipnotyzuje i rodzi nowe interpretacje.

Olga Boznańska
25 października 2014 – 1 lutego 2015
Muzeum Narodowe w Krakowie
www.muzeum.krakow.pl

Wystawa zrealizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie prezentowana także w Muzeum Narodowym w Warszawie (luty – maj 2015).

Fot. 1. Olga Boznańska, Autoportret, 1898, własność MNK
Fot 2. Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894, własność MNK

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *