Olaf Brzeski w Teheranie

banner3


W Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie trwa wystaw prac Olafa Brzeskiego. Głównym tematem wystawy jest Teheran. Artysta przez pryzmat doświadczeń i intuicji tworzy swoją indywidualną perspektywę stolicy Iranu. Kuratorem wystawy jest Alireza Labeshka.

Na ekspozycji zaprezentowano sporych rozmiarów metaforyczne rzeźby. Wykonane zostały one z gliny. Artysta czerpie inspiracje z przeszłości.Glina ma przypominać nam naturalny materiał budowlany.

Olaf Brzeski urodził się w 1975 roku. Studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest laureatem licznych nagród. Zadebiutował i stał się rozpoznawalnym dzięki wygranej w konkursie na pomnik Pomarańczowej Alternatywy we Wrocławiu. Artysta tworzy przede wszystkim rzeźby, ale jednocześnie w jego pracowni powstają filmy, rysunki, instalacje. Prace artysty to całkowite odejście od przyjętych schematów. Rzeźby wykonane są najczęściej z niecodziennych materiałów i poddane są licznym zniekształceniom i dekonstrukcji. Artysta wykorzystuje język surrealistycznych wizji. W swoich pracach podejmuje wątki: sennych koszmarów z dzieciństwa, przerażających mitycznych postaci, czarnych charakterów. Świat Olafa Brzeskiego to świat pełen metafor. Świat kompleksów, zła, okrucieństwa, surowości.

Pierwszą indywidualną wystawą Olafa Brzeskiego była: wystawa pt.„Tylko dla zwierząt”, gdzie został przez artystę podjęty temat sennych koszmarów z dzieciństwa. Kontynuacją była w następstwie wystawa „Tylko dla ludzi” podczas, której zaprezentowany został film pt. „Pamięci majora Józefa Monety”. Film opowiadał o surrealistycznej postaci Krokodylaka. W 2007 roku miała miejsce kolejna wystawa pt. „Pan Myśliwy”, gdzie artysta zaaranżował całą przestrzeń w pokój myśliwego. Na ścianach wysiały trofea, a podłoga pokryta była leśną ściółką, na której artysta pozostawił szkielet zwierzęcia.

Wybrane wystawy indywidualne:

2004 – “Tylko dla zwierząt” – BWA Awangarda, Wrocław
2006 – “Tylko dla ludzi” – BWA Awangarda, Wrocław
2007 – “Pan myśliwy” – Galeria Okna, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,Warszawa
2008- “Czarne charaktery. Sztuka jest przemocą” – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk
2009 – “Sen-samozapłon” – BWA, Zielona Góra
2010 – “Żelazo” – Zona Fabryka Sztuki, Łódź
2012 “Upadek człowieka, którego nie lubię” – Galeria Sztuki Współczesnej, Opole
2013 – “Blask” – Galeria Arsenał, Białystok

„Suche i wilgotne”
Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie
Wystawa czynna będzie do 22 listopada 2014 roku.

Fot. materiały organizatora

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *