Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył 21 marca 2015 roku w Ambasadzie RP w Brukseli zasłużonych Polaków mieszkających i działających w Belgii. Życzył z tej okazji m.in., aby “ambasadorowanie kulturze polskiej w Belgii było źródłem coraz większej satysfakcji i radości wynikającej z faktu, że można dziś z dumą reprezentować kulturę polską, państwo polskie, normalne, wolne, rozwijające się i doganiające całą Europę”. Prezydent podziękował odznaczonym za “kształtowanie dumy z bycia Polakiem”.
Gospodarzem wyjątkowej uroczystości był Ambasador RP przy Królestwie Belgii Pan Artur Harazim.
Pragniemy zaprezentować sylwetki wyróżnionych osób:
Maria Rondomańska została uhonorowana Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości „za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956.” Urodzona w Wilnie, wsławiła się działalnością jako organizator akcji humanitarnych na rzecz Polski, lekarz domowy, żołnierz, anestezjolog, kurier, sanitariusz, m.in. w czasie Powstania Warszawskiego, oraz pracując i żyjąc w Belgii.
Franciszek Gałązka otrzymał z rąk Prezydenta RP – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP „w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Belgii”. Franciszek Gołązka, jeden z siedmiu założycieli Rady Polonii Belgijskiej (Conseil de la Communauté Polonaise de Belgique), która statutowo m.in. „jest organem konsultacyjnym wszystkich osób pochodzenia polskiego zamieszkałych na terenie Belgii.”
Włodzimierz Lubański odebrał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi w integrowaniu środowiska polonijnego w Belgii, za krzewienie ideałów sportowej rywalizacji i ducha olimpijskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej.” Po zakończeniu owocnej kariery piłkarskiej – 75 goli w 48 spotkaniach reprezentacji Polski, w roli napastnika – Włodzimierz Lubański kontynuuje działalność sportową w Belgii m.in. jako trener oraz menadżer piłkarski.
„Za wybitne zasługi na rzecz polskiej społeczności w Belgii” Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali – Ksiądz Ryszard Sztylka oraz Izabela Światopełk-Czetwertyńska.
Ks. Sztylka podczas stanu wojennego organizował wysyłki pomocy żywnościowej i medycznej dla Polski, zaś Izabela Światopełk Czetwertyńska zrealizowała 18 transportów wsparcia dla Polski i Białorusi.
Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP przyznano:
Teresie Arszagi vel Harszagi „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i języka polskiego za granicą, za działalność polonijną”. Jest ona dyrektorem oraz założycielem pierwszej polskiej szkoły społecznej w Brukseli – Centrum Kształcenia im. Jana Pawła II, w której aktualnie kształci się ponad 400 uczniów. Robertowi de Loenen „za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i wychowaniu młodzieży”. Założyciel i prezes Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” w Genk Waterschei w Belgii.
Czesławowi Szkudlarskiemu „za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za kultywowanie polskiej kultury i tradycji narodowych”. Odznaczony jest Prezesem Związku Polaków w Belgii (Poolse Unie in Belgie) w okręgu Limburgia. Złotym Krzyżem Zasługi nagrodzono:
Macieja Hilarowicza „za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za popularyzowanie i promowanie polskiej kultury”.
Halinę Jakubowską-Vanin „za zasługi w promowaniu polskiej kultury, z osiągnięcia artystyczne”. Janusz Stelmaszyk otrzymał odznaczenie „za zasługi w działalności na rzecz polskiej społeczności w Belgii”.
Justyna Napiórkowska została uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi RP„za zasługi w promowaniu polskiej kultury i sztuki”. Nagrodzona jest m.in. współwłaścicielką Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej z placówką w Brukseli od 2011 roku, doktorantką z zakresu międzynarodowego rynku sztuki oraz absolwentką szkół w Paryżu, Florencji, Oksfordzie oraz Warszawie. W Brukseli prowadzi cykl wykładów poświęconych sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego Polski.
Tomasz Kołomyjski 25.03.2015