„Odpoczynek w szałasie” Wojciecha Gersona w Muzeum Śląskim

Wojciech Gerson

Od 16 sierpnia odwiedzający Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Śląskim w Katowicach mogą oglądać dzieło Wojciecha Gersona „Odpoczynek w szałasie”. Unikatowy obraz udostępniony przez Zamek Królewski w Warszawie został wypożyczony w zamian za „Żydówkę z cytrynami” Aleksandra Gierymskiego.

Obraz Wojciecha Gersona „Odpoczynek w szałasie”, uważany za jedno z najlepszych dzieł tego artysty, był początkowo własnością rodziny Kronnenbergów, magnatów finansowych pochodzenia żydowskiego i kolekcjonerów polskich dzieł sztuki, mieszkających w Warszawie od pocz. XIX w. W czasie II wojny światowej znaczna część kolekcji rodziny zaginęła, a obraz Gersona został włączony do spisu utraconych zabytków polskich. W 2004 r. dzieło pojawiło się niespodziewanie w katalogu aukcyjnym firmy Sotheby’s jako zakup od kolekcjonera z Republiki Południowej Afryki. Spadkobiercy rodziny barona Kronnenberga, powiadomieni przez polskie władze, byli zainteresowani odzyskaniem skradzionego w czasie wojny obrazu. Gdy im się to udało, został przez nich przekazany do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obraz Gersona – znany także pod innymi tytułami: „Zaczarowane dźwięki”, „W góralskiej chacie”, „Góralski koncert” – będzie eksponowany w Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945 Muzeum Śląskiego do początku lutego przyszłego roku.

Fot. Wojciech Gerson, Odpoczynek w szałasie”, 1862, olej na płótnie, 92,5 x 134,5 cm

Źródło: Mzeum Śląskie

Alicja Wilczak

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *