Obrazy Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

480px-aleksander_gierymski_ydwka_z_pomaraczami


Obrazy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu, prekursora luministycznych i kolorystycznych eksperymentów w malarstwie polskim końca XIX w – Aleksandra Gierymskiego można oglądać od 20 marca w Muzeum Narodowym w Warszawie. Widzowie zobaczą prawie 120 obrazów i szkiców olejnych, 66 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 150 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Prawie wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych.


Wystawą tą Muzeum Narodowe w Warszawie powraca do tradycji prezentacji twórczości artystów ze środowiska warszawskiego. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza, który był bohaterem wystawy inaugurującej w 1938 roku działalność Muzeum w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.

Wystawa jest częścią projektu „Bracia Gierymscy” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2014 roku na wystawie Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja zaprezentowana zostanie twórczość starszego brata malarza. Obie wystawy stwarzają wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji na temat twórczości braci Gierymskich, ich roli w rozwoju sztuki i wzajemnych relacji. Prezentacja twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) w Muzeum Narodowym w Krakowie przypada na 140-lecie jego śmierci. Fenomen tego cenionego artysty wciąż pozostaje znany wąskiej grupie odbiorców. Zmarły na gruźlicę w wieku niespełna 28 lat Maksymilian był starszym bratem Aleksandra Gierymskiego (1850–1901). Jeszcze w XIX wieku obaj bracia zostali okrzyknięci twórcami nowoczesnej sztuki polskiej.

20 marca – 10 sierpnia 2014
“Aleksander Gierymski 1850-1901”
Muzeum Narodowe w Warszawie

Fotografie:
1. Żydówka z pomarańczami, ok. 1880-1881, olej, płótno, 65 x 54 cm, MNW
2. Chłopiec w słońcu, 1893-1894, olej, płótno, 94 x 77 cm, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
3. Pont Neuf w Paryżu, 1893, olej, deska, 35 x 27, MNW

źródło: Materiały prasowe
Justyna Kiraga

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *