Obraz Pietera Brueghela Młodszego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Pieter Brueghel Mlodszy Pejzaz zimowy


Lato pełną piersią, tymczasem we wrocławskim Muzeum Narodowym możemy oglądać obraz Pietera Brueghela Młodszego “Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i klatką na ptaki”. Tylko do 31 lipca!

Obrazy Pietera Brueghela Starszego cieszyły się ogromną popularnością już za życia artysty – po śmierci popyt na jego prace wzrósł, więc na rynku pojawiły się liczne repliki jego dzieł. Kopiowaniem zajęli się również synowie malarza – Jan Brueghel Starszy i Pieter Brueghel Młodszy. Ten ostatni założył duży warsztat i wraz z pomocnikami pracował nad replikami na masową skalę.

Pieter Brueghel Młodszy urodził się w Brukseli w 1564/1565 roku. Nadano mu przydomek “Piekielny” – w jego obrazach nad wyraz często pojawiał się motyw ognia lub piekła, lubował się w bijatykach i karczemnych scenach. Malarskiego warsztatu najprawdopodobniej nauczyła go babcia – ojciec zmarł gdy Pieter Młodszy miał zaledwie kilka lat.

Pieter Brueghel Mlodszy Dobry pasterz

“Pejzaż zimowy z pułapką na ptaki” doczekał się 127 replik – tylko 45 z nich zostało uznanych za dzieło Pietera Młodszego. Obraz wystawiany we Wrocławiu jest jedną z pierwszych powtórek prototypu znajdującego się w antwerpskim muzeum Mayer van den Bergh.

Prezentacja pracy Pietera Młodszego – na co dzień znajdującej się w magazynie Muzeum – jest zapowiedzią stałej wystawy malarstwa europejskiego, która zostanie otwarta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2012 roku.

Katarzyna Duda

Źródła – warto zajrzeć!
http://www.mnwr.art.pl/CMS/aktualnosci/Brueghel.html

Fot. 1: Pieter Brueghel Młodszy: Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i klatką na ptaki (http://sztukatulka.pl/)
Fot. 2: Pieter Brueghel Młodszy: Dobry pasterz (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Pieter_Brueghel_II-The_good_shepherd_mg_3018.jpg)

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *