Nowa ekspozycja dzieł Josepha Beuysa w ms2

J. Beuys, Myjesteśmy rewolucją, 1971 rok

Dziś otwarta zostanie w Muzeum Sztuki w Łodzi nowa aranżacja sali Josepha Beuysa – jednego z najważniejszych współczesnych artystów. Sala stanowi część Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku łódzkiego muzeum.

Dokładnie 30 lat temu do Łodzi przyjechał Joseph Beuys, przywożąc do Muzeum Sztuki skrzynię z archiwum swoich prac. Akcję tę nazwał “Polentransport 1981”. Chcąc przypomnieć ten gest ms2 przygotowało nową ekspozycję dzieł w sali poświęconej niemieckiemu artyście.

Wybór prac nawiązuje do założenia Beuysa, że są one nośnikami jego myśli, które, aby je rozpowszechnić, należy prezentować także poza centrum, czyli na obrzeżach Europy i świata, w tym – w Polsce. Stąd obecne w pracach ślady podróży, a także zdjęcia wykonane w Muzeum Sztuki w czasie pobytu artysty w sierpniu 1981 roku. Wydarzenie jest częścią organizowane go przez łódzkie muzeum cyklu “Ekonomia daru”.

Joseph Beuys (1921-1986) był niemiecki artystą, teoretykiem sztuki, pedagogiem, działaczem i reformatorem społecznym i politycznym. W swojej twórczości zajmował się głównie rzeźbą, rozszerzając formułę tego medium aż po działania w czasie i procesy społeczne. Stworzył koncepcję tzw. rzeźby społecznej, zgodnie z którą procesy kreatywnego myślenia i politycznego działania są ważniejsze od stworzenia obiektu sztuki. Beuys zwykł powtarzać, że “każdy człowiek jest artystą”. Jego działalność opierała się na idei wolnego człowieka jako istoty będącej częścią natury i społeczeństwa. Był zaangażowany politycznie: utworzył Niemiecką Partię Studencką (1967), Organizację Niewybierających (1970) oraz Bezpośrednią Demokrację w Drodze Referendum (1971). Kandydował do Parlamentu Europejskiego oraz, z ramienia Partii Zielonych, do Parlamentu Krajowego Nadrenii

Fot. Joseph Beuys, “My jesteśmy rewolucją”, 1971, fot. z archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi

Źródło: informacja prasowa

ms2

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *