Z soboty na niedzielę 14/15 maja w wielu polskich miastach odbędzie się Noc Muzeów 2011. W Warszawie w tym wydarzeniu weźmie udział ponad 230 placówek m.in. muzea, galerie, placówki dyplomatyczne, kluby, kawiarnie. Przed nami noc pełna atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Przed nami również ciężki orzech do zgryzienia: gdzie pójść? Co zobaczyć? Czy zdążymy odwiedzić wszystkie miejsca, które zaplanowaliśmy? Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji jak spędzić Noc Muzeów w Warszawie poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
W Muzeum Narodowym odbędzie się spotkanie „Bitwa pod Grunwaldem odNOWA” z konserwatorami przy obrazie J. Matejki – Katarzyną Jastrzębską, Barbarą Kurzyk-Soudah, Dorotą Pliś i Piotrem Lisowskim z Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego MNW. Konserwacja najbardziej znanego obrazu w Muzeum Narodowym zaczęła się 15 maja 2010 r. Polecamy również wystawę „Sztuka z Estonii” to pierwsza w powojennej Polsce prezentacja prac najwybitniejszych twórców estońskich działających począwszy od przełomu XIX i XX wieku po lata 40. (Oswajanie modernizmu) i od początku lat 70. XX wieku po współczesność (Prowokacje i konfrontacje) przygotowaną przez Estońskie Muzeum Sztuki KUMU w Tallinie.
W Łazienkach Królewskich zapowiada się prawdziwa królewska atmosfera. Alejki parkowe zostaną przystrojone nastrojowo lampionami, po oświetlonych świecami wnętrzach Pałacu na wodzie oprowadzą nas przewodnicy przebrani w stroje z epoki stanisławowskiej. Ważna informacja, zwiedzanie pałacu odbywa się wyłącznie z zaproszeniami, takie wejściówki można odebrać do dziś w kasie Pałacu na Wodzie. O 20 zaplanowano koncert mistrzów pod pomnikiem Chopina. Owe wydarzenie będzie wprowadzeniem w rozpoczynający się sezon Koncertów Chopinowskich.
Z okazji obchodzonego roku Marii Skłodowskiej – Curie szczególne wydarzenia zaplanowano przy rodzinnym domu noblistki, w którym dziś działa muzeum jej imienia. Przy ulicy Freta 16 poza ekspozycją stałą oraz wystawą Galerii Plakatu AMS „Skłodowska –Curie była kobietą!” będziemy świadkami scen zaczerpniętych z życia Skłodowskiej ukazujące w zabawny sposób jej odkrycia i ich konsekwencje. Dla dzieci przygotowano wiele zabaw m.in. pokaz sprzętu dozymetrycznego: mierzenie tego, czego nie widać. A dla wielbicieli mody przed muzeum odbędzie się pokaz strojów nawiązujący do lat 1860- 1935. Ciekawe jakie stroje nosiła nasza noblistka?
Gorąco polecamy nowo powstały Multimedialny Park fontann. O godz. 21 do 22 odbędą się dwa pokazy z użyciem 367 dysz wodnych oraz laserów. Widowisko artystyczne, które łączy światło, wodę, dźwięk.
Filmowo zapowiada się noc w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyświetlane będzie „Miasto ruin” – kino 3D oraz kino plenerowe na dziedzińcu: „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” reż. A. Krauze, 2011.
Specjalnie dla uczestników Nocy Muzeów przygotowano osiem bezpłatnych muzealnych linii autobusowych i jedną tramwajową. A teraz uwaga! Na ulicę Warszawy wyjedzie aż 18 zabytkowych „ogórków” . Ważnym miejscem o którym trzeba wspomnieć to pl. Bankowy, gdzie będą się krzyżować wszystkie muzealne linie autobusowe.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, również w tym roku przygotowała specjalnie dla uczestników Nocy Muzeów – ceniących sobie piękno dobrego malarstwa, dwie wystawy. Przy Rynku starego Miasta 19/21 odbędzie się prezentacja prac Profesora Antoniego Fałata oraz Barbary Hubert, zaś przy ul. Puławskiej 17 prace Edwarda Dwurnika oraz Anny Wypych . Obie galerie czynne będą do godz. 24.00. Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji o Nocy Muzeów w Warszawie i innych miastach znajdziecie na: http://www.noc-muzeow.pl
Aleksandra Skąpska
Fot.1 I miejsce w konkursie na plakat tego rocznej Nocy Muzeów, wyk. Adam Swierżewski
Fot.2 Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, 1878, olej na płótnie, 426 × 987 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot.3 II miejsce w konkursie na plakat tego rocznej Nocy Muzeów, wyk. Marta Dąbrowska
Fot.4 Antoni Fałat, Wieczór, 100x130cm, 2009, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej