„Nietoperz w świątyni”

images/stories/czerni_nietoperzwswiatyni_500pcx.jpg

Ukazała się pierwsza biografia Jerzego Nowosielskiego autorstwa Krystyny Czerni. Autorka książki „Nietoperz w świątyni” opracowała wiele publikacji poświęconych Jerzemu Nowosielskiemu.

“Dzieje Nowosielskiego skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku. […] Warto poznać źródła, z których wypływa jego myśl i sztuka, pochylić się nad nieprostym losem tego wielkiego artysty i pięknego, choć tragicznego człowieka” – pisze Krystyna Czerni we wstępie do książki.

Autorka biografii przedstawiła Nowosielskiego jako uczestnika historii, opisując jego skomplikowane losy na tle wydarzeń w historii XX wieku. Pisarka dotarła do mało znanych informacji o dzieciństwie i wczesnej młodości artysty. Biografia rzuca też nowe światło na epizod młodości artysty – roczny nowicjat w klasztorze św. Jana Chrzciciela we Lwowie, w którym schronił się unikając poboru do nazistowskiej armii. Tam Nowosielski nauczył się sztuki ikonopisania, co miało ogromny wpływ na jego twórczość.

Tytuł książki autorka zaczerpnęła ze zdania Tadeusza Różewicza: “Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości ‘niebiańskiej’ i miłości ‘ziemskiej’. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”.

Biografia zmarłego w lutym Jerzego Nowosielskiego rzuca nowe światło na jego życie i twórczość. Pokazuje go jako artystę unikatowego, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Portretuje człowieka z jego wszelkimi słabościami, nie unikając wątku choroby alkoholowej i dramatu odrzucenia oraz niezrozumienia przez odbiorców jego sztuki.

Krystyna Czerni
„Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”
Wydawnictwo Znak, Kraków 2011

Alicja Wilczak

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *