Namaluje Cię Hanna Bakuła

h. bakua kora30

Hanna Bakuła nie bez powodu została okrzyknięta „Witkacym w spódnicy”. Ostatnio, nawiązując do tego porównania artystka wydała swoją najnowszą książkę: „Moja firma portretowa. Pierwszy krąg”. Słynna pisarka i felietonistka jest przede wszystkim malarką, absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a portrety – są jednym z głównych motywów jej twórczości. Portretuje bliskich, oraz inne interesujące osoby, ale najbardziej znane są portrety sław: Kory, Agnieszki Osieckiej, Daniela Olbrychskiego czy Grace Jones.

Książka pokazuje w charakterystyczny dla autorki sposób słynne osobowości, które Bakuła dotychczas sportretowała. „Pierwszy krąg” opowiada o najbliższych jej osobach – najczęściej słynnych postaciach. Artystka pisze o spotkaniach z nimi, przedstawia ciekawe anegdoty związane z modelami. Siłą opowieści, które są zawarte w książce jest ich autentyzm, są one dopełnieniem barwnych, psychologicznych portretów malarskich.

„Witkacy w spódnicy” na swoim koncie ma niesamowite osiągnięcia. Artystka wydała siedemnaście książek, jej wcześniejsza książka: „Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę” była na dziesiątym miejscu na liście bestsellerów po pierwszym tygodniu sprzedaży. Projektowała kostiumy do spektaklu „Carmen” w warszawskiej Operze Narodowej, mieszkając w stanach została wyróżniona przez dziennik „The Times” za kostiumy i scenografię dla spektakli awangardowego teatru „The Kitchen”. Oprócz tego znana nam jest ze swoich felietonów.

Któż by nie chciał zostać sportretowany przez tak wybitną postać jaką jest Hanna Bakuła. Otóż istnieje taka możliwość. Artystka współpracuje z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, gdzie można zamówić wymarzony portret.

Fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
1. Hanna Bakuła, Kora, pastel, 1998 rok
2. Hanna Bakuła, Miłość do trzech pomarańczy, pastel, 2004 rok
3. Hanna Bakuła, Z kotem, akwarela

Jakub Adamczyk

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *