Dwa dni temu w domu aukcyjnym Sotheby`s sprzedano kolejny w ostatnich latach portret Marii -Thérèse Walter, muzy i kochanki Picassa.
Inny akt panny Walter od maja zeszłego roku utrzymuje status najdroższego dzieła szuki na świecie.
Maria -Thérèse przez kilkanaście lat była muzą i kochanką Picassa. Przy tym romans z nią pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych wątków w jego biografii.
Kim była modelka?
Maria -Thérèse i Pablo Picasso poznali się w styczniu 1927 roku.
Było to idealne spotkanie nimfy i satyra. Ona- siedemnastoletnia panna, on- czterdziestokilkuletni paryski dandys. Kiedy pojawiał się w kawiarniach przy Boulvard Saint-Germain szeptano z wrażenia. Ilekroć jestem w kawiarni Les deux-Magots czy w La Palette przy rue de Seine, ma wrażenie , że miejsca te trwają zawieszone w czasie, w niezwykłej atmosferze lat dwudziestych.
Pablo był już wtedy wielkim Picassem, idolem Paryża, autorem skandalicznych “Panien z Avignonu”- przyciągającym swoim artystowskim zachowaniem, ale i budzącym szacunek. Był też mężem pięknej tancerki opery paryskiej, Olgi Kuklovej.
Picasso po raz pierwszy zobaczył Marie-Thérèse pod galeriami Lafayette.Paryż, zima wokół. Dziewczyna była subtelną blondynką, nie tak wyrazistą ani charakterną, jak inne, wcześniejsze i późniejsze muzy Picassa. Legendarna jest scena zapoznania. Malarz miał powiedzieć: ” Jestem Picasso. Ty i ja uczynimy rzeczy wielkie”. W malarstwie tę swoją deklarację zrealizował. Marie-Thérèse jest modelką z wyjątkowych obrazów Picassa.
Spotykali się w tajemnicy przez wiele lat. Trwali w tym romansie. Maria-Thérèse zamieszkała nawet przy rue de la Boetie, żeby być bliżej, naprzeciw kamienicy swojego kochanka. W 1935 roku urodziła mu córkę, Mayę . Rok później Marie -Thérèse- ta która była przyczyną zdrady – także została zdradzona – Picasso poznał Dorę Maar.
Picasso był w całym swoim życiu jak król Midas. To czego dotykał zamieniało się w złoto, ale nikomu, może z wyjątkiem artysty, nie dawało autentycznego szczęścia.
Picasso to według wszystkich biografów człowiek autentycznej pasji, człowiek czasu teraźniejszego, nie myślący ani o przeszłości, ani o przyszłości.
Ani żonom, ani kochankom nie dawał jednego: wiernej miłości. Z pewnością natomiast podarował im miejsce w swojej biografii. Zarówno tej życiowej jak i artystycznej, bo kobiety Picassa były równorzędnie jego partnerkami w życiu i muzami z obrazów. Każda z kobiet, fascynujących egerii Picassa mogła dopisać najczęściej dość dramatyczny rozdział do historii jego życia.Stały się częścią biografii artysty.
Miał dwie żony i czwórkę dzieci: syna Paula z Olgą, córkę Mayę z kochanką Marią-Thérèse oraz Claude`a i Palomę , wydziedziczonych przez artystę po tym jakich matka, Françoise Gilot opublikowała autobiograficzne “Życie z Picassem”. Maria- Thérèse wiele lat po rozstaniu z mistrzem popełniła samobójstwo.
André Malraux dostrzegał wyjątkowość sztuki Picassa w jego “dzikości”, barbarzyństwie, pierwotności. Sztuka i życie artysty były sobie bardzo bliskie. Picasso jawi się jako utalentowany szaleniec, egocentryk podążający zawsze- zarówno w życiu jak i w sztuce za swoimi instynktami.
Artystyczna biografia Picassa – to także kronika jego miłości. Olga Kuklova występowała w łagodnych portretach “okresu różowego” – subtelna i elegancka. Maria-Thérèse inspirowała syntetyczne , pełne erotyzmu rysunki i grafiki z karnetu Vollarda. Dora Maar w portretach ukazywała się jak w potłuczonym lustrze. Françoise Gilot- jako artystka starała się z Picassem rywalizować. Podobno dziś nie lubi , gdy ktoś przy niej wymawia jego nazwisko.
Fot. 1 Marie-Thérèse, fotorgrafia
Fot.2 Pablo Picasso, „Guernica”, 1937
Justyna Napiórkowska