Anselm Kiefer jest jedną z głównych postaci malarstwa powojennego. Wystawa w BALTIC Centre for Contemporary Art jest największą prezentacją twórczości niemieckiego artysty w Wielkiej Brytanii od wielu lat.
Punktem wyjścia dla pracy Kiefera jest fascynacja mitem, historią, teologią, filozofią i literaturą. Przez wiele lat jego malarstwo odnosiło się do tematów związanych z tożsamością narodu niemieckiego, pamięcią kolektywną, traumą Holocaustu, rozliczeniem z historią i doświadczeniami wojny. W ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania artysty są tradycje i obrzędy religijne oraz symbolika różnych kultur. Ważne tematy, które podejmuje w swojej twórczości Kiefer, znajdują odzwierciedlenie w monumentalnych rozmiarach wielu jego prac.
Stosowanie przez artystę niekonwencjonalnych materiałów – ołów, jesion, liny i ludzkie włosy – wprowadzają emocjonalny potencjał do jego prac i przenoszą jego malarstwo w dziedzinę rzeźby. Wśród dzieł, które zaprezentowane są na wystawie, pokazano obrazy z cyklu „Parsifal” (1973 r.), zainspirowanego operą Richarda Wagnera o tym samym tytule. Kiefer przywołuje tę część tradycji niemieckiej, która zafascynowała nie tylko Wagnera, ale została również wykorzystana przez faszystowską ideologię. Ponadto zaprezentowane zostaną między innymi obraz „Palette” z 1981 r. oraz monumentalna instalacja „Palmsonntag”z 2007 r.
Wystawa odbywa się w ramach programu ARTIST ROOMS On Tour with the Art Fund, który zakłada wypożyczanie dzieł sztuki mniejszym galeriom przez Tate i National Galleries of Scotland.
Wystawa potrwa do 16.01.2011
Fot. Anselm Kiefer „Parsifal III” 1973 r.
źrodło: www.balticmill.com