Mirosław Bałka w Muzeum Sztuki w Łodzi

mirosaw baka still life blue 2013

„Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja” to największy jak do tej pory pokaz prac artysty w Polsce. Przez ostatnich kilkanaście lat mogliśmy obserwować sukcesy artysty na świecie na wystawach indywidualnych np. projekt “How is It” w Hali Turbin w Tate Modern w Londynie oraz na najważniejszych zbiorowych pokazach m. in. na Biennale w Wenecji, Documenta w Kassel i Biennale w Sao Paulo.

Wystawa w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi to przegląd prac od wczesnych lat twórczości artysty, przez rzeźby z lat 80., aż po współczesne obiekty. Niektóre dzieła zostały specjalnie stworzone na tę wystawę np. “Nerw” i “Modulor / AF / 1944”, nawiązujące do historii i do miejsca. Ekspozycję uzupełniają notatki, rysunki i szkice o charakterze prywatnym, które pozwalają poznać nieznaną sferę przemyśleń twórcy. Intencją kuratorek wystawy – Katarzyny Redzisz i Marii Morzuch – jest pokazanie głównych wątków sztuki Mirosława Bałki, podkreślających humanistyczny, zmysłowy i emocjonalny jej wymiar. Ekspozycja opiera się na głównych tematach jak: ciało, śmierć, pożądanie, pamięć i miejsce. Wątki te przewijają się w sztuce Bałki niezależnie od formy i mediów używanych przez artystę.

Istotne w tej prezentacji jest również wyodrębnienie momentu zmiany w twórczości Bałki i odejścia od rzeźby figuralnej na rzecz uproszczonej formy abstrakcyjnej. Wystawa podkreśla także w jego sztuce charakterystyczne elementy: symbolikę proporcji i wymiarów oraz materiałów, takich jak drewno, beton, gips, sól, mydło i popiół. Odbiorca może również odnaleźć na podstawie zgromadzonych na ekspozycji prac motywy czerpane z dwudziestowiecznej literatury, mitologii, religii i historii. Melancholia, oszczędność formy i osobliwy humor dopełniają obraz twórczości Bałki.

Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja
Muzeum Sztuki w Łodzi ms1
27 listopada 2015 – 13 marca 2016

Fot. materiały prasowe organizatora Muzeum Sztuki w Łodzi
1. Mirosław Bałka, Mirosław Bałka, Still Life, Blue, 2013
2. Mirosław Bałka, T 34 D, 2013
3.Mirosław Bałka, Mirosław Bałka, 127x10x10, 1993-2015

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *