Miesiąc Fotografii w Krakowie

magritte_obraz_glowny

17 maja rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Istotną nowością tegorocznej edycji jest Sekcja eksperymentalna.

Wystawa Fotografia w życiu codziennym (Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki) została tak skonstruowana, aby pozwolić wszystkim chętnym aktywnie się w nią angażować. Będzie to możliwe np. poprzez dołączenie swoich prac do wystawy, posłanie w świat samodzielnie zrobionej kartki pocztowej z własnym zdjęciem czy też oddanie głosu w fotograficznych wyborach.

Odbywające się w przestrzeniach Bunkra Sztuki przez cały Miesiąc wydarzenia (akcje, instalacje, prezentacje, warsztaty czy seminaria) pozwolą widzom doświadczyć fotografii w jej różnych formach i odmianach – dotknąć, poznać, spróbować! Tematem wystawy są relacje fotografii i codzienności: wpływ fotografii na życie codzienne i wzajemne powiązania. W efekcie suma wszystkich projektów to zupełnie nowa propozycja podejścia do kwestii fotografii jako metody komunikacji, jej tożsamości i narodowej historii. Interdyscyplinarny projekt Fotografia w życiu codziennym stworzył zespół polskich animatorów, artystów i naukowców pracujący pod kuratorskim nadzorem uznanej brytyjskiej krytyczki Charlotte Cotton (autorki m.in. przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej “Fotografia jako sztuka współczesna”). Bezpłatny wstęp do Galerii pozwala swobodnie wracać, aby za każdym razem odkrywać wystawę na nowo.

Szczególnie polecaną ekspozycją jest „Wierność obrazów. René Magritte i fotografia” w MCK. Na wystawie pokazanych zostało kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1928–1955, a także wybrane filmy z lat 50. Dzieła te zostały po raz pierwszy upublicznione dopiero po śmierci malarza i wciąż jeszcze pozostają mało znane. René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana. Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych.

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jednak nie tylko wystawy. Różnorodne propozycje jubileuszowego Festiwalu uzupełni bogaty Program wydarzeń towarzyszących – przez cały miesiąc w wielu miejscach Krakowa odbywać się będą spotkania, projekcje, wykłady, warsztaty czy pokazy slajdów. W tym roku odbędzie się również VII Przegląd Portfolio, dający okazję spotkania i uzyskania wskazówek od profesjonalnych fotografów i fotoedytorów, redaktorów, krytyków sztuki, przedstawicieli agencji, magazynów czy galerii, gotowych służyć radą.

Justyna Kiraga

Więcej informacji na temat Miesiąca Fotografii w Krakowie można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: http://www.photomonth.com

fotografie: Rene Magritte z www.nck.krakow.pl

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *