Mieczysław Olszewski w swoich obrazach sięga odważnie po nowe inspiracje, konsekwentnie przedstawia świat widziany w jego surowości, bez otoczki bądź dopełnień odbiegających od prawdy.
Mówiąc o istocie malarstwa profesora Mieczysława Olszewskiego należy nieodzownie odwołać się do słów Katarzyny Napiórkowskiej, mianowicie: Akty tworzące cykle przypominają kolejne kadry z taśmy filmowej. Artysta mierzy się na płótnach z odwiecznymi dylematami malarskimi, oto w syntetycznej formie oddaje niuanse koloru, zatrzymaną w ułamku sekundy kompozycję, układ ciała, dynamikę postaci. Zdecydowana kreska wyznacza granice między neutralnością płótna, a cielesnością, materialnością, przedstawienia aktu. Mieczysław Olszewski, omijając tabu, podobnie jak przed półtora wieku Courbet, ujawnia paradoks życia, w którym droga od profanum wiedzie ku sacrum.
Mieczysław Olszewski MIETO (urodzony 1945 roku w Ostrołęce) – polski malarz, rysownik. Studiował w latach 1965–1969 na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku ( obecna nazwa uczelni od 1996 r.: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku); dyplom uzyskał w roku 1969 w pracowni profesora Jacka Żuławskiego. Profesor gdańskiej uczelni, kierownik Katedry Malarstwa, prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek prasowy, ilustrację książkową.
Obrazy prof. Mieczysława Olszewskiego można oglądać w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Serdecznie Państwa Zapraszamy!
fot.1. Mieczysław Olszewski: Akt Olej, 150×110, 1997r. www.napiorkowska.pl
fot.2. Mieczysław Olszewski: Dziewczyna na krześle, Olej, 150×110, 1998r., www.napiorkowska.pl
Tatiana Iajgunovici