Między malarstwem a fotografią – Aleksandra Hońko w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

aleksandra hoko matulewicz basen i 130x100 cm 1

Choć dzisiaj nikt nie odmówi malarstwu i fotografii odrębnych statusów w obrębie sztuk plastycznych, to związki estetyki fotograficznej i malarskiej w nieprzerwany sposób trwają od chwili wynalezienia dagerotypu. Już impresjoniści traktowali fotografię jako narzędzie pomocnicze do studiów nad perspektywą powietrzną, światłocieniem, gestem i ruchem modela. Dzięki fotografii malarze czynili wizualne notatki zapamiętujące to, czego oko nie mogło pochwycić i zatrzymać. Na swoich płótnach chwile zatrzymuje także młoda malarka – Aleksandra Hońko – absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. L. Mickosia i dr. A. Kram. Jej prace można oglądać w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej od 17 kwietnia.


Hońko buduje relacje i zależności między malarstwem a fotografią. Artystka posługuje się fotografiami, traktując je jako punkt wyjścia do budowania obrazu. Tematem jej prac jest woda i pływająca w niej postać ludzka. Malarka analizuje ruch figury w wodzie. Przedstawia ludzką sylwetkę, zazwyczaj malowaną płaską plamą, przeważnie umieszczoną na osi obrazu, ujętą frontalnie. Odsłon pływającego mężczyzny jest wiele, wszystkie razem mają szansę stać się próbą oddania prawdy o czymś, co zaistniało, ale nieustannie przemija.

Obszerna plama zestawiona jest często z drobno potraktowanym detalem: sznurkiem spodenek czy kroplami wzburzonej wody. Woda układa się w graficzną plątaninę linii, ekspresyjnych pociągnięć farbą. Hońko sięga przede wszystkim po kolory jednoznaczne, o mocnej pulsacji, granatowy, niebieski, czerwony. Proste, minimalistyczne prace są pełne emocji ukrytych w konsekwentnej formie.

ALEKSANDRA HOŃKO
MALARSTWO

17 KWIETNIA – 8 MAJA 2014
GALERIA SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ
WARSZAWA, UL. PUŁAWSKA 17

ALEKSANDRA HOŃKO (MATULEWICZ) Absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. L. Mickosia i dr. A. Kram oraz Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w pracowni G. Małkowskiego i Z. Drońskiego. Zajmuje się malarstwem. Brała udział m.in. w wystawach w Galerii EL oraz w ramach Salonu Leerskiego w Leer w Niemczech.

Fot.1. Aleksandra Hońko, Basen I, 130×100 cm, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2. Aleksandra Hońko, Basen II, 90×120 cm, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 3 . Aleksandra Hońko, Basen III, 100×150 cm, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Justyna Kiraga

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *