METAFORY I PRZESTRZENIE – Malarstwo Jacka i Rafała Malczewskich

J. Malczewski, Autoportret ze śmiercią

Niezwykła konfrontacja dwóch wielkich i całkowicie różnych indywidualności malarskich: ojca i syna – Jacka i Rafała Malczewskich na wystawie przygotowanej przez dwie osobowości ze świata kultury i sztuki: Annę Król i Adama Brinckena.

Ostatnie lata ujawniły nowe, interesujące obrazy Jacka Malczewskiego, nieznane dotąd nawet z reprodukcji. Na stalowowolskiej wystawie, ukazującej 46 obrazów obu twórców, znajdzie się m.in. okrzyknięta rewelacją roku 2011 kolekcja Ku chwale Artysty, zgromadzona przez miłośnika sztuki Jacka Malczewskiego – dwadzieścia trzy prace z różnych okresów twórczości.

Z bogatej i różnorodnej spuścizny Jacka Malczewskiego na wystawę wybrano kilka wątków: martyrologiczny, któremu patronuje Polonia, wątek biblijny oraz dzieła dedykowane motywowi śmierci, kolekcję autoportretów artysty, a także prace z serii Zatruta studnia. Interesujące uzupełnienie ekspozycji stanowią mniej znane, lecz ciekawe niewielkie, intymne krajobrazy malowane z willi artysty na Zwierzyńcu w Krakowie oraz w Lusławicach.

Całkowicie odmienne w formie i treści jest malarstwo Rafała Malczewskiego. Syntetyczne krajobrazy górskie, malarskie reportaże z przemysłowych regionów odrodzonej międzywojennej Polski – to główne obszary jego twórczych zainteresowań. Także powstający wówczas Centralny Okręg Przemysłowy, a więc i Stalowa Wola, fascynowały Rafała Malczewskiego, który opisywał je pędzlem i piórem.

Rafał Malczewski, Karuzela w Zakopanem

Miłośnicy twórczości obu artystów znajdą na stalowowolskiej ekspozycji wiele nowych, zaskakujących elementów. Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Anny Król, w opracowaniu graficznym grupy tomami.

Jacek Malczewski (1854-1929) to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu i symbolizmu, poruszający w swej twórczości problemów ludzkiej egzystencji, historii i sztuki. Rafała Malczewski (1892-1965) tworzył w stylu mającym znamiona malarskiego reportażu, głównie obrazy o tematyce pejzażowej, cechujące się celowo uproszczoną, syntetyczną formą.

Wystawa trwa od 22 października – 27 listopada 2011

Fot. 1. Jacek Malczewski, Autoportret ze śmiercią, 1902, wymiary: 93 x 73; kolekcja prywatna
Fot. 2. Rafał Malczewski, Karuzela w Zakopanem (ok. 1920-1925, olej na płótnie, 140 x 215, Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Źródło:Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Materiały pochodzą od organizatora.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *