Martwa natura z japońską laleczką

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha” w Krakowie oglądać można wystawę, której głównym tematem jest obecność motywu japońskiej lalki w malarstwie polskich modernistów oraz artystów współczesnych.

Trwająca nieustannie od schyłku XIX wieku fascynacja kulturą i estetyką Japonii przejawia się m.in. w upodobaniu do japońskich bibelotów, wśród których jednym z najpopularniejszych jest odziana w barwne kimono porcelanowa lalka. Zainteresowanie japońską laleczką – nie tylko jako wdzięcznym motywem, ale także jako nośnym symbolem i alegorią – obecne jest w twórczości wielu wybitnych polskich malarek i malarzy, takich jak Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Alfons Karpiński, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski i wielu innych artystów, których prace prezentowane są na ekspozycji.

Część obiektów, udostępniona przez prywatnych kolekcjonerów oraz sprowadzona z zagranicy, wystawiana jest w Polsce po raz pierwszy. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog, gdzie oprócz komentarza do zgromadzonych na ekspozycji obiektów, znajdują się również przykłady wykorzystania motywu japońskiej laleczki w modzie, filmie animowanym, teledysku, fotografii, teatrze oraz grafice.

Wystawie towarzyszyła także (w dniach 21-23 października 2010) międzynarodowa konferencja organizowana we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Sztuki Orientu, w której udział wzięli wybitni specjaliści z zakresu historii sztuki i kultury Japonii z Polski, Europy i Japonii.

Wystawa czynna od 19 października 2010 do 23 stycznia 2011

Fot. Józef Pankiewicz, Japonka, 1908 r., olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Krakowie
źródło:http://www.manggha.krakow.pl

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *