Maria Anto

m. anto15

10 kwietnia 2014 mija siódma rocznica śmierci wybitnej malarki i wielkiej osobowości świata sztuki – Marii Anto. Przy tej okazji wspominamy twórczość tej znakomitej Artystki i wyjątkowej postaci tekstem Katarzyny Napiórkowskiej:

Spotkanie z malarskim światem w obrazach Marii Anto jest dla mnie zawsze chwilą wielkich wzruszeń, podobnych jedynie emocjom, które budzi czytanie najpiękniejszej poezji.

Jednorożce, pegazy i tańczące anioły z obrazów uosabiają matkę sztuk – poezję z jej najwyższymi atrybutami – czystością, twórczym natchnieniem, efemerycznością.

Ziemia zatrzymuje się w bezruchu, czas jak przed początkiem historii- nie istnieje, obraz staje się autonomiczną rzeczywistością utrwaloną na płótnie. Jest zamkniętym w ramy snem, którego przenikające się znaczenia, symbole z wielotysięcznej historii ludzkiego poszukiwania sensu istnienia przeplatają się gęsto jak sploty płótna. Tajemnica trwa, ponadczasowa jak dzieła.

Maria Anto była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Stefana Płużańskiego i prof. Michała Byliny – dyplom w 1962 r. Ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie, udział w ok. 250 wystawach zbiorowych. Prace w muzeach, zbiorach miejskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Fotografie obrazów Marii Anto – Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *