Mari Carmen Hernandez – malarstwo

meksyk-plakat

Mari Carmen Hernandez, znana także pod swoim imieniem artystycznym META – malarka i rzeźbiarka tworząca w Meksyku i we Francji. Operuje kolorami z niezwykłą intuicją i witalnością, zarówno w kompozycjach złożonych jak i monochromatycznych. Najwcześniejsze prace Hernandez to „rzeźby tekstylne”, zrobione z przeplatanych wstążek, które były wystawiane na początku lat 80. W 1985 r. Mari Carmen przeniosła się do Francji i zaczęła tworzyć kompozycje abstrakcyjne.

Charakterystyczne dla jej twórczości są nawiązania do tradycyjnej sztuki rytualnej i historii Meksyku. Artystka jest znana także z późniejszego zagadkowego cyklu „Faces”, który zmusza widza do zatrzymania się i skłania do refleksji. To nie są tylko portrety – te twarze są zwierciadłami duszy, z płócien wypływa prawdziwe człowieczeństwo. Nie wiemy kim dokładnie są sportretowane postaci, ale ważniejszym pytaniem, które nasuwa się przy ich oglądaniu jest kim my jesteśmy, patrzący?

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek starego Miasta 19/21/21a, Warszawa
6-20 czerwca 2013
www.napiorkowska.pl

Fotografie obrazów Mari Carmen Hernandez www.napiorkowska.pl

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *