Marcin Kowalik – malarstwo

m. kowalik powidok - kompilacja

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli trwa wystawa malarstwa Marcina Kowalika, który w sowich pracach analizuje oddziaływanie obrazów na widza. Bada dzieła dawnych mistrzów i tworzy własne malarskie struktury. Swoje dociekania realizuje w cyklach: Przestrzeń podróży, Pejzaż w pudełku, Nieznane królestwo, Back to Basics, Faza lustra.

Formalnie obrazami Marcina Kowalika rządzi geometria. Artystę fascynuje nieskończoność interpretacji obrazu, różnorodność postrzegania przestrzeni i świata. Sam wielokrotnie powraca do własnych prac i przetwarza je w inne. Rozkłada elementy obrazów na czynniki pierwsze i próbuje je zrekonstruować według własnej wizji. Te zainteresowania autor podejmuje w cyklach Nieznane królestwo i Back to Basics. Większość obrazów tworzy nie z natury czy fotografii, lecz w oparciu o inne dzieła..

Seria Pejzaż w pudełku dotyczy jednak doświadczeń artysty pracy w plenerze. Pejzaż jest ukazany w sposób schematyczny i zgeometryzowany, charakterystyczny dla stylu malarza.

Przestrzeń podróży to cykl, w którym podejmuje tematykę związaną z przemieszczaniem się, wyobraźnią podróżnika, jego oczekiwaniami, upływem czasu, zmieniającym się sposobem postrzegania rzeczywistości.

W serii Faza lustra powraca do rozważań na temat odbioru świata przedstawionego. Zwierciadło jest w nim symbolem nie odbicia otoczenia, lecz symbolem obrazu, który stanowi nową, odrębną sferę rzeczywistości.

Marcin Kowalik urodził się w1981r. w Zamościu.W latach 2001 – 2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 zdobył stopień doktora. Obecnie jest asystentem w jego pracowni.

Alicja Wilczak

Marcin Kowalik – malarstwo
Wernisaż wystawy
10.10.2014 godz. 19:00
Galeria Katarzyny Napiórkowskiej – Mont des Arts
Mont des Arts 8, Bruksela
galeriemontdesarts.com

Fot. 1 Marcin Kowalik, Powidok – Kompilacja, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2 Marcin Kowalik, Góra, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 3 Marcin Kowalik, Ukraina, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *