Marc Chagall w Galerii Trietiakowskiej

the wedding

Galeria Trietiakowska w 125 rocznicę urodzin Marca Chagalla prezentuje wystawę mało znanych dzieł artysty. Na wystawie zobaczymy rysunki, akwarele i gwasze od wczesnych szkiców z okresu witebskiego do kolaży paryskich z ostatniego okresu twórczości, a także akwaforty – słynne ilustracje do Biblii, Martwych dusz Nikołaja Gogola i do bajek La Fontaine’a. Na ekspozycji prezentowanych jest 150 prac: obrazy, rysunki, rzeźby, przedmioty sztuki użytkowej z muzeów rosyjskich i zagranicznych, a także ze zbiorów prywatnych.

Marc Chagall (1887-1985) urodził się w Łoźnie koło Witebska we wschodniej Białorusi w biednej ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Jego twórczość została ukształtowana dzięki wpływowi głównie kultury żydowskiej, rosyjskiej i francuskiej. Artysta stworzył indywidualny styl posługując się językiem poetyckiej metafory. W jego sztuce motywy fantastyczne lub realistyczne zawsze były inspirowane rzeczywistymi wydarzeniami z życia. Sam Chagall twierdził: “Nie jest prawdą, że moja sztuka jest fantastyczna. Jestem realistą i kocham normalne życie na Ziemi! *

Główną część ekspozycji stanowi kolekcja rodziny Chagalla: seria unikalnych portretów członków jego rodziny. Cykl “Moje życie” (1922) – jest rodzajem ilustracyjnej autobiografii artysty. Głównym motywem wszystkich jego obrazów jest umiłowane miasto malarza – Witebsk.

Wystawa została zorganizowana w ramach programu “Rok Kultury Francuskiej w Rosji” i podkreśla międzynarodowy charakter prac Chagalla jako główne cechy jego malarstwa.

Alicja Wilczak

Wystawa potrwa do 30 września 2012

Fot.1. Marc Chagall, The Wedding, 1918, olej na płótnie, 100 х 119,

Fot.2. Marc Chagall, Over the City, 1914–1918, olej na płótnie, 141 х 197

źródło: * cytat i fotografie: www.tretyakovgallery.ru/en/

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *