Manet, człowiek który wymyślił sztukę nowoczesną

Edouard Manet (1832-1883)Summer or The Amazon, 1882, Oil on canvas H. 73; W. 52 cmMadrid, Museo Thyssen-Bornemisza© Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid

Amazonka, 1882r., Museo Thyssen-Bornemisza, Madryd

Malarski dorobek Edouarda Maneta – ostatniego z wielkich klasyków i zarazem pierwszego malarza nowoczesności pokaże już na początku kwietnia Musee d’Orsay w Paryżu. Wśród prac i eksponatów zobaczymy między innymi rekonstrukcję wystawy w galerii La Vie Moderne, zorganizowanej w 1880 roku. Nie zabraknie też najbardziej znanych dzieł: „Śniadania na trawie” czy „Olimpii”.
Edouard Manet nazywany jest “ojcem sztuki nowoczesnej”. Był malarzem skandalizującym, chociaż on sam nigdy nie starał sie prowokować. Obrazy Maneta wywoływaly skandale, gdyż odrzucał tradycyjny, akademicki sposób malowania i konwencjonlną tematykę. To on był ojcem duchowym impresjonistów, mimo że nie wystawiał swych obrazów na wystawach przez nich organizowanych.

Edouard Manet, Balkon, 1868r., 169x123cm, Paryż, Louvre,

Balkon, 1868r.,Paryż, Louvre

Nie powinno się nazwać Maneta impresjonistą. Był starszy od większości z nich, a jego twórczość bliższa jest realizmowi. Jednak impresjoniści przejęli od Maneta dynamiczny sposób malowania, ostre naturalne oświetlenie i śmiałą kolorystykę swych obrazów. Po wystawieniu słynnej „Olimpii” na malarza zewsząd biły gromy w postaci zjadliwych recenzji krytyków wykpiwających obraz przedstawiający nagą prostytutkę- czarnoskórą służącą. Aby uciec przed oburzeniem mieszczaństwa Manet wyjechał do Hiszpanii. Od tej pory artysta zaczął zbliżać się do grupy, która później ochrzczona została mianem impresjonistów. Impresjoniści żywili wielki podziw dla autora “Olimpii”. Manet stał się ich ojcem duchowym.

Edouard Manet, Flecista, 1866, 160x98cm, Paryż, Louvre.

Flecista, 1866, 160x98cm, Paryż, Louvre

To pierwsza tak duża wystawa poświęcona Manetowi we Francji od 1983, kiedy pokazano ekspozycję obrazów artysty w Galeries Nationales du Grand Palais, zorgnizowaną jeszcze przez dawnego dyrektora Musee d’Orsay Francoise’a Cachina.

Warto przyjrzeć się bliżej twórczości malarza, którego fantastycznie definiuje sentencja wypowiedziana przez Picassa w 1956 roku „Malarstwo jest kwestią inteligencji. Widać ją u Maneta”. Polecamy.

Katarzyna Kucharska

„Manet, the Man who Invented Modern Art „ Musée d’Orsay, od 5 kwietnia do 3 lipca.

fot.1. Edouard Manet (1832-1883)Summer or The Amazon, 1882, Oil on canvas H. 73; W. 52 cmMadrid, Museo Thyssen-Bornemisza© Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid
fot.2. Balkon, 1868r., 169x123cm, Paryż, Louvre,
fot.3. Flecista, 1866, 160x98cm, Paryż, Louvre,
źródło: www.musee-orsay.fr, tyg.”Wielcy Malarze”

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *