„Małe Ojczyzny – malarstwo Magdaleny Spasowicz”

images/stories/artykuly/spasowicz m. kazimierz dolny 29x44 w ramach 55x70 2009 s89jpg.jpg

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu ma zaszczyt zaprosić Państwa

w dniach od 20 listopada do 1 grudnia 2010 na wystawę:

„Małe Ojczyzny – malarstwo Magdaleny Spasowicz”

Serdecznie zapraszamy!


Prace wielu znakomitych współczesnych malarzy polskich znajdują się już w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. W tym artystycznym, polskim Panteonie, miejsce szczególne zajmuje Magdalena Spasowicz. Malarka wywodzi się z pracowni profesorów Kulisiewicza i Cybisa. Od wielu lat Magdalena Spasowicz oddaje malarstwu każdą chwilę. Jej obrazy to utrzymane w monochromatycznej kolorystyce pejzaże, przedstawienia „Małych Ojczyzn”, miejsc, gdzie oko sili duszę widokiem bliskim sercu, znanym i zapamiętanym.

Ważną inspiracją w twórczości Magdaleny Spasowicz jest francuskie malarstwo Pissarra i Utrillo. Pragnienie zatrzymania każdego momentu, w którym następuje spotkanie artysty z naturą i z ukochanymi miejscami jest imperatywem, który nakazuje wrócić do płótna i z całkowitym oddaniem malować, malować, wciąż malować…

Magdalena Spasowicz zdaje się trwać w szczerym zachwycie nad światem w jego codzienności. „Małe Ojczyzny” w obrazach to miejsca docenione przez malarza, który w ich zwykłości dostrzega swoiste piękno. Artyzm miejsc ukazanych w malarstwie Magdaleny Spasowicz tkwi w głębszej warstwie, skrywa się w emocjach, będących udziałem malarki. Artysta poświęca im swój czas i uwagę jednocześnie niejako je uświęcając, sakralizując.

Kiedy staję przed płótnem Magdaleny Spasowicz, patrząc na pejzaż, jakich wiele w równinnej Polsce, niemal fizycznie odczuwam cudowne jego przemienienie w miejsce bliskie sercu.

„Małe Ojczyzny” obdarzone ludzkimi uczuciami i tęsknotami tchną niezwykłym spokojem, jak mityczna Arkadia i literacka dolina Issy. Ich trwanie zapewnione jest na płótnie malarza.

Katarzyna Napiórkowska


Wystawa potrwa od 20 listopada do 1 grudnia

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Poznań, Stary Rynek 95/96

czynne codziennie od 11:00 – 19:00

 

Fot.Magdalena Spasowicz “Kazimierz Dolny”

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *