Dulce est desipere in loco (łac.) słodko być frywolnym, gdy sprzyja temu sposobność lub według Jana Kochanowskiego „Miło szaleć kiedy czas po temu”*
Karnawał to radosny okres balów, przyjęć, maskarad. Czas, kiedy na chwilę można dać się ponieść zabawie, by po kilku tygodniach poświęcić się ascezie postu – według tradycji.
Szaleństwo karnawału doskonale ilustrują obrazy Marka Okrassy. Roztańczone pary w scenerii balowej sali, ogrodu, na lodowisku wirują w beztroskiej ekstazie. Rozbawionemu towarzystwu gra orkiestra.
W obrazach Marka Okrassy z cyklu „Lodowisko” zobaczymy, ekspresyjnie namalowane kilkoma ruchami pędzla, wesołe postaci, uchwycone w tańcu. W pełnych humoru, na granicy karykatury przedstawieniach, możemy odnaleźć wspomnienia beztroskiego dzieciństwa, zimową idyllę. To chyba najbardziej optymistyczne obrazy związane z zimową porą.
W obrazach z cyklu „Bal” postaci ukazane są w tańcu, na wytwornym przyjęciu. Czasem atmosfera jest bardziej dostojna, jak na balu w Operze Wiedeńskiej, a scenie możemy się przyglądać na przykład przez wielkie okna klasycystycznego pałacu. W innych przedstawieniach nastrój jest bardziej frywolny lub nadrealny. Bohaterowie dają się ponieść emocjom i zabawa nabiera nadrealnego charakteru.
Oglądając obrazy Marka Okrassy stajemy się częścią jego opowieści, uczestnikami tej nieskrępowanej przyjemności, którą przedstawił malarz.
Alicja Wilczak
Wszystkie obrazy oglądać można w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl
*tłum. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl