Malarstwo Macieja Świeszewskiego

maciej wieszewski1 galeri sztuki katarzyny napirkowskiej

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej prezentowane są obrazy i rysunki Profesora Macieja Świeszewskiego. Prace pochodzą z różnych cykli malarskich autora.

Treścią symbolicznego malarstwa Macieja Świeszewskiego jest refleksja nad współczesnością. Jego twórczość opiera się na fascynacji malarstwem dawnych mistrzów, ale jest w niej też wiele nawiązań do sztuki klasyków nowoczesności: m.in. Tadeusza Kantora, Bronisława Linkego lub Józefa Szajny. W jego dorobku znajdują się również kompozycje abstrakcyjne. Autor znany jest przede wszystkim z rozbudowanych wielowątkowych narracji utrzymanych w konwencji surrealizmu. Na obrazach gromadzi symboliczne postaci i eksponaty. Często nawiązuje do tematyki biblijnej. Sięga także do filozofii buddyzmu, hinduizmu i islamu. Skłonność artysty do odwoływania się do tradycyjnego malarstwa wynika z podziwu dla obrazów wielkich malarzy francuskich XIX wieku, które artysta poddawał konserwacji pracując w Luwrze. Malarz radykalnie odrzuca współczesne trendy w sztuce, a jego twórczość zyskała uznanie Donalda Kuspita – słynnego amerykańskiego krytyka przyjmującego negatywną postawę wobec sztuki współczesnej. Jego malarstwo pokazywane było na głośnej wystawie „Nowi Dawni Mistrzowie” w Pałacu Opatów w Gdańsku w 2006 roku, której Donald Kuspit był kuratorem.

Obrazy Macieja Świeszewskiego mają bardzo osobisty sens. Autor często wplata w nie wątki autobiograficzne i portretuje bliskie osoby. Jego najbardziej znany obraz „Ostatnia wieczerza”, między innymi ze względu na ukazanie wizerunków znanych postaci w kontekście tematyki religijnej, wzbudza wiele kontrowersji – w roli apostołów uwiecznił m.in.: Jana Kozłowskiego, Pawła Huelle, Stefana Chwina. Obraz „Ostatnia wieczerza” od momentu publicznej ekspozycji w 2005 roku wywołuje spory światopoglądowe zarówno wśród znawców i krytyków sztuki, jak i szerokiej publiczności. Nie można także pominąć dyskusji związanej z wycofaniem w ostatniej chwili obrazu z ekspozycji na Expo 2015 w Mediolanie.

Mniej znane publiczności malarstwo prof. Macieja Świeszewskiego prezentowane było na wielu wystawach w Polsce i na świecie. W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej do 21 października można oglądać wybrane obrazy i rysunki reprezentujące różne okresy i cykle malarskie.

Maciej Świeszewski (ur. 1950 r.) studiował w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1976 roku w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Żuławskiego. W latach 1990-1993 był Dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Tytuł profesora otrzymał w 1994 r. W latach 1997-1998 został zastępcą redaktora naczelnego magazynu “Projekt”. W latach 2003-2004 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęta. Został Członkiem Rady Programowej Zachęty w Warszawie oraz członkiem Rady Programowej Instytutu Adama Mickiewicza. Pełni funkcję kierownika Katedry Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Maciej Świeszewski jest Wiceprezesem fundacji im. Daniela Chodowieckiego (Akademia der Kunste, Berlin).

Profesor Maciej Świeszewski – malarstwo
8 – 21 października 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32 Warszawa
www.napiorkowska.pl

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *