Magdalena Spasowicz – malarstwo

magdalena spasowicz kazimierz dolny

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie oglądać można wystawę malarstwa Magdaleny Spasowicz. Pejzaże z obrazów artystki tchną niezwykłym spokojem, skrywając jednocześnie tajemnicę, łącząc w sobie mityczną Arkadię i literacką dolinę Issy. Artystka zdaje się trwać w szczerym zachwycie nad światem w jego codzienności. Magdalena Spasowicz od wielu lat oddaje malarstwu każdą chwilę.

W spotkaniu z malarstwem Magdaleny Spasowicz czuję, że wkraczam na wyższy stopień wrażliwości. Malarstwo to jest niezwykle subtelne, nastrojowe, nie pozbawione jednak autorskiej nuty, indywidualnego spojrzenia na świat. Ten świat przedstawiony jest w stonowanej, monochromatycznej gamie. Malarka świadomie ograniczyła paletę kolorystyczną, po to by odkryć, iż subtelne szarości mogą być niezwykle bogate.

Tematyka obrazów to przedstawienia “Małych Ojczyzn” – miejsc, gdzie oko sili duszę widokiem bliskim sercu, znanym i zapamiętanym. Pragnienie zatrzymania każdego momentu, w którym następuje spotkanie artysty z naturą i ukochanymi miejscami, jest imperatywem, który nakazuje wrócić do płótna i z całkowitym oddaniem malować, malować, malować…

“Małe Ojczyzny” w obrazach to miejsca docenione przez malarza, który w ich zwykłości dostrzega swoiste piękno. Artyzm tych miejsc tkwi w głębszej warstwie obrazu, spotykając się z emocjami, będącymi udziałem malarki. Artysta poświęca im swój czas i uwagę, jednocześnie je uświęcając, sakralizując.

Magdalena Spasowicz studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa pod kierownictwem prof. Jana Cybisa i Prof. Tadeusza Kulisiewicza, który szkolił ją z zakresu grafiki. Obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa w 1953 roku. Swoje prace wystawiała w Chicago, Bufallo, Regensburgu, Brunszwiku, Dreźnie, Bratysławie, Berlinie, Santa Cruz, Moskwie, Londynie, Trypolisie i w wielu innych miastach. Jej obrazy znajdują się w zbiorach Watykanu, Muzeum Narodowego w Warszawie i we Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Chicago, Muzeum Historycznego w Warszawie.

Katarzyna Napiórkowska

Magdalena Spasowicz – malarstwo
20-30 listopada 2014
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *