Obecność sztuki polskiej w świecie – Magdalena Abakanowicz w Waszyngtonie

abakanowicz_walking_figures


30 września miało miejsce oficjalne odsłonięcie rzeźb Magdaleny Abakanowicz w ramach New York Avenue Sculpture Project organizowanego przez National Museum of Women in the Arts w Waszyngtonie. Prace artystki, tuż na wschód od Białego Domu, będzie można podziwiać do 27 września 2015 roku.

New York Avenue Sculpture Project to projekt mający na celu upiększanie przestrzeni publicznej i nadanie jej zupełnie innego charakteru dzięki zmieniającym się instalacjom dzieł najważniejszych współczesnych artystek. W ramach projektu prezentowano już prace Chakaii Booker amerykańskiej artystki, tworzącej tzw. „praktyczne rzeźby”, oraz nieżyjącej już francuskiej rzeźbiarki Niki de Saint Phalle. Najnowsza instalacja składa się z rzeźb Magdaleny Abakanowicz, polskiej artystki, znanej na całym świecie przede wszystkim z wykorzystywania tkanin jako głównego surowca rzeźbiarskiego i swoich rzeźb zwanych od jej nazwiska abakanami.


Rzeźby artystki zostały zainstalowane przed National Museum of Women in the Arts na New York Avenue w Waszyngtonie, niedaleko Białego Domu. Wybrano najbardziej charakterystyczne dzieła artystki, to jest monumentalne, zgrupowane rzeźby przedstawiające anonimowe, ludzkie postacie oraz latające ptaki symbolizujące uniwersalne wartości, idee oraz problemy ludzkości. Susan Fisher Starling, dyrektor NMWA, podkreśla, że wystawa prac Abakanowicz jest nie tylko uczczeniem 84. urodzin artystki, ale przede wszystkim oddaniem hołdu jednej z najwybitniejszych i najbardziej liczących się rzeźbiarek monumentalnych naszych czasów.


Magdalena Abakanowicz (ur.1930) polska artystka, rzeźbiarka, laureatka licznych nagród. Studiowała w PWSSP w Sopocie i na ASP w Warszawie. Międzynarodową Sławę przyniosły jej powstające od lat 60. monumentalne tkaniny-rzeźby. Miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Jej najbardziej znane projekty obejmują instalacje w Hiroszimie, Jerozolimie, Seulu i Chicago. Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach muzeów z całego świata. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej ma zaszczyt prezentować niektóre z nich.

Fot. materiały organizatora: nmwa.org

Paulina Niewiadomska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *