Linoryty Jowity Wallner

images/stories/dmuchawiec.jpg


Jowita Wallner zajmuje się jedną z dziedzin grafiki artystycznej – wywodzącym się od starożytnego drzeworytu – linorytem.Wzorując się na scenkach podpatrzonych z folkloru kultur wielu narodów tworzy niezwykle barwny świat. Wnikliwie zaobserwowanemu życiu “tubylców” dodaje pikanterii poczucie humoru artystki, które determinuje dystans, jaki dzieli ją od sielanki.

O tym, co weźmie na warsztat decyduje cała gama zależności wynikających z obserwacji otoczenia i jej wrażliwości odbioru. Czasem pomysł nadchodzi niespodziewanie. Innym razem odwrotnie: wpatrując się w interesujący ją obiekt, na podstawie skojarzeń, buduje swój osobisty stosunek emocjonalny. W wyniku takich przemyśleń rodzi się opowieść o radościach dnia codziennego, tęsknotach i marzeniach, a niekiedy o świecie na opak, pełnym fałszu i groteski.

images/stories/j.wallner 7.jpg

“Szukam człowieka. Po prostu. Całego bogactwa mowy ciała – w prostych gestach, codziennych czynnościach, chwilach zadumy. Mam nadzieję, że chwile uchwycone w locie i przetworzone na język grafiki wywołują u odbiorcy jakiś stosunek emocjonalny, bowiem nastrój, jaki tworzę pod wpływem emocji, stanowi dla mnie integralny element sztuki. Najgorsza jest nijakość.”- mówi artystka.

Jowita Wallner jest autorką kilku wystaw indywidualnych, brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Zapraszamy do zwiedzenia wirtualnej galerii prac: http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=292

images/stories/j.wallner 9.jpg

fot.1. J.Wallner, Dmuchawiec, linoryt
fot.2. J.Wallner, Wodolejstwo, linoryt
fot.3. J.Wallner, Demeter i Kora, linoryt

Katarzyna Kucharska

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *