Leszek Rózga urodził się 18 marca 1924 w Zgierzu. Już w wczesnych latach odnalazł w sobie zamiłowanie artystyczne, które odziedziczył po matce. Jako młody chłopiec miał okazję skorzystać z pierwszych porad od Karola Hillera. Wejście w świat artystyczny poprzez baczne obserwowanie i podpatrywanie klasyków, obecność na licznych wystawach wpłynęły na rozwój solidnego fundamentu warsztatowego. Jego los obił się o rzeczywistość brutalnej wojny, gdy miał 15 lat. W czasie II wojny światowej przebywał na przymusowych robotach w Niemczech, gdzie pomimo zmęczenia niekończącymi się godzinami ciężkiej pracy, odnajdywał czas na poświęcenie się swojej pasji. Jak wyznaje, do dziś zachował portrety swoich współwięźniów tworzone w tamtym okresie.
Po powrocie do Polski w 1945 roku rozpoczął prywatne studia malarstwa i rysunku u Marii Skarbek-Kruszewskiej. W 1948 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), pod kierunkiem profesorów: Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera, Ludwika Tyrowicza i Władysława Strzemińskiego. W 1952 na skutek likwidacji Wydziału Plastyki Przestrzennej PWSSP w Łodzi, przeniósł się na Wydział Grafiki Propagandowej PWSSP w Katowicach – filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie poświęcił się malarstwu i grafice książkowej. Otrzymał dyplom w 1954 roku z malarstwa u Rafała Pomorskiego oraz z projektowania graficznego u Bogusława Góreckiego. W 1967 Rózga rozpoczął zajęcia dydaktyczne z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wraz ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim zorganizował w 1971 w łódzkiej uczelni Wydział Grafiki. W latach 1971 – 1978 sprawował funkcje prodziekana Wydziału Grafiki natomiast od 1975 roku kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej. W 1979 roku został mianowany na profesora a w 1990 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Jego prace uczestniczyły w licznych wystawach zbiorowych, w tym ogólnopolskich i międzynarodowych. Zrealizował 150 wystaw indywidualnych m. in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
Leszek Rózga jest wszechstronnym artystą: rysuje, maluje, tworzy grafiki. Od 1961 roku, ujmuje swoje prace w cykle. W twórczości L. Rózgi odnaleźć można przenikanie się czasów, motywów, fascynacji, trudności, emocji, refleksji. Prace oddają postawę artysty jako bacznego uczestnika życia, obserwatora przemian, lirycznego poety. Jego sztuka rozwija się zgodnie z rytmem życia, podlega nieustannym zmianom, zawsze otwarta i własna. Z pieczołowitą starannością przenosi w świat sztuki własne doświadczenia, które zdobył także podczas licznych podróży po świecie. Jest artystą, który odważnie przedstawia wartości etyczne, paradoksalnie ich nieustanne łamanie, przemoc, gwałt… Zespala w nich mistrzostwo warsztatu, stylizowanego na grafikę późnego średniowiecza i finezję delikatnego rysunku z surrealną wyobraźnią. Ponadto operuje w swych “erotycznych” grafikach także śmiałym humorem oraz ciekawą symboliką. Z uwagi na to, iż artysta podejmuje różnorodną tematykę, twórczość interpretowana jest na wiele sposobów. Kunszt metafory oraz mistrzowskie operowanie symbolami, sprawiają, iż artysta pozostawia odbiorcy szerokie pole interpretacji.
Izabela Zywert
Prace prof. Leszka Rózgi dostępne są w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl
Fot. 1 L. Rózga, Pigmalion, 1998
Fot. 2 L. Rózga, Donkiszoteria – głowa Meduzy, 1962
Fot. 3 L. Rózga, Lizystrata – kurwiszon, 2004
Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl