Leon Tarasewicz – Laureat Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

1nagrodanorwid

We wtorek 24 września 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. Nagroda ustanowiona w 2001 r. jest przyznawana artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. W kategorii „sztuki plastyczne” zwyciężył malarz Leon Tarasewicz. Nagrodę otrzymał za wystawę w galerii „Spokojna” oraz galerii otwartej Domu Polonii na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

Leon Tarasewicz (ur. 1957)
Malarz, autor instalacji. Studiował u Tadeusza Dominika na warszawskiej ASP, od 1996 roku prowadzi tam pracownię malarstwa. Jest laureatem Nagrody im. J. Cybisa (1998) i Nagrody Fundacji Nowosielskich (2000). Brał udział w wielu wystawach w Polsce – m.in. w Galerii Dziekanka, Foksal, Zachęcie, Zamku Ujazdowskim – i za granicą – m.in. w Galerii Nordenhake w Malmoe, Springer & Winkler w Berlinie. Reprezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji. Należy do pokolenia “dzikiej ekspresji”, wypracował jednak odrębną formułę obrazowania, inspirowaną przez ikony. Jego monumentalne, graniczące z abstrakcją pejzaże oraz kompozycje rytmicznych, barwnych pasów, malowane niekiedy wprost na ścianach i suficie, tworzą malarski environment – syntetyczne studium światła i koloru.

Źródło: www.rp.pl
Fot. materiały promocyjne
www.tvp.pl

Izabela Zywert

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *