Lato z El Greco

el_greco_ekstaza_w._franciszka

Z okazji międzynarodowych obchodów Roku El Greca, upamiętniających 400 rocznicę śmierci malarza, w muzeach rozmieszczonych w różnych zakątkach Europy, przygotowany został ciekawy program wystaw i imprez kulturalnych. Wszystkie wydarzenia mają na celu zaprezentowanie nam malarstwa i postaci jednego z najważniejszych przedstawicieli manieryzmu. Dzieła El Greca oglądać można obecnie między innymi w Polsce w Siedlcach, a także na Krecie, Madrycie i w Toledo.

Dominikos Theotokopulos, znany jako El Greco, urodził się w 1541 w Kandii na Krecie, gdzie zdobył wykształcenie w pracowni pisania ikon. W 1567 roku przybył do Wenecji, gdzie mieszkał przez 3 lata. Podczas tego okresu rozwinął swoje umiejętności malarskie, a zarazem odrzucił tworzenie ikon na rzecz inspiracji malarstwem weneckim Tycjana i Tintoretto. W latach 1570 – 1572 przebywał w Rzymie, na dworze kardynała Alessandro Farnese. Założył tutaj swój warsztat malarski. Między 1572 a 1576 rokiem przybył do Hiszpanii. Od 1577 roku malarz zamieszkał w Toledo, gdzie pozostał do śmierci. Okres życia w Toledo to czas, kiedy ukształtował się jego niezwykły styl i powstały dojrzałe dzieła, wykonywane głównie na zamówienie Kościoła katolickiego. Jego twórczość powoli ewoluowała. Malarz odszedł od stosowania klasycznej perspektywy i proporcji. Jego ekspresyjne obrazy ukazywały charakterystyczne, wydłużone sylwetki ludzkie. Tematem przedstawień z tamtego okresu byli przede wszystkim święci. Dominikos Theotokopulos umarł w 1614 roku. Wyjątkowa twórczość El Greca przez wiele lat nie była doceniana. Dopiero rozwój nowych kierunków w sztuce pod koniec XIX i w XX wieku, obudził zainteresowanie jego malarstwem na nowo.

Siedlce

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach podziwiać można jedyny w Polsce obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”. W ramach obchodów Roku El Greca odbyło się wiele różnych inicjatyw kulturalnych, w tym między innymi: Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Sztuka doby El Greca”, ogólnopolski konkurs literacki „Siedlce-przystanek El Greco”.
Wydarzenia trwają do 7 kwietnia 2015 roku
elgreco.siedlce.pl

Kreta

W Muzeum Historycznym na Krecie oglądać można obecnie wystawę pt. „D. Theotokopoulos między Wenecją i Rzymem”, która poświęcona jest twórczości artysty z okresu włoskiego i prezentuje najważniejsze obrazy oraz ryciny z muzeów, kolekcji prywatnych z całego świata. Niektóre z prac prezentowane są po raz pierwszy np. „Adoracja pasterzy”, Giulio Clovio. Ekspozycję uzupełnia bogactwo materiałów archiwalnych, książek i dokumentów.
Wystawa trwa do 25 października 2014 roku
www.historical-museum.gr

Madryt

W Muzeum Prado trwa ciekawa wystawa “El Greco i malarstwo nowoczesne”, która przedstawia wpływ twórczości malarza na sztukę końca XIX i XX wieku. Dzieła El Greca zestawiono z wybitnymi przedstawicielami postimpresjonizmu, ekspresjonizmu, kubizmu, surrealizmu, nowej figuracji. Ekspozycja gromadzi między innymi dzieła Paula Cézanne’a, Marca Chagalla, Édouarda Maneta, Amedeo Modiglianiego, Pabla Picassa, Jacksona Pollocka.
Wystawa trwa do 5 października 2014 roku
www.museodelprado.es

Toledo

Wystawa w Muzeum Santa Cruz analizować będzie techniki malarskie oraz warsztat mistrza. Zaprezentowane zostaną dzieła El Greca pochodzące, między innymi z National Gallery w Londynie, Luwru i nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.
Wystawa „El Greco: Sztuka i Rzemiosło” w Toledo potrwa od 9 września do 9 grudnia 2014 roku.

www.elgreco2014.com

Fot. 1 El Greco, Ekstaza św. Franciszka, Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
Fot. 2. El Greco, Laokoon, 1610-1614, National Gallery of Art w Waszyngtonie

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *